V pátek 20. ledna 2017 bude nový prezident USA, Donald J. Trump, uveden do úřadu. Pro inaugurační den vydává washingtonský dopravní podnik speciální celodenní jízdenky. Slavnostní jízdenka stojí 10 dolarů a v den inaugurace na ni můžete jezdit metrem dle libosti. Její design se ovšem letos trochu změnil. Takto vypadaly jízdenky v letech 2009 a 2013, kdy do Bílého domu vstupoval Barack Obama.

Inaugurační jízdenka 2009.

Inaugurační jízdenka 2013.

Nu, a takto vypadá letošní speciální jízdenka.

Inaugurační jízdenka 2017.

Nový prezident prostě nemá ani jméno, ani tvář. Všimla si toho asi půlka Ameriky, washingtonské úřady byly zasypány lavinou dotazů. 21. prosince 2016 se dopravní podnik oficiálně vyjádřil: prý kontaktovali Trumpovu kampaň za účelem dodání obrázku s příslušnými autorskými právy, ale nedostali žádnou odpověď (proč na jízdence chybí jméno, na které nikdo autorská práva nemá, nebylo osvětleno). Jenže hned druhý den, 22. prosince 2016, tentýž dopravní podnik oznámil, že bude k inauguračním jízdenkám dodávat aspoň “ochranné obaly”, na kterých už tvář nového prezidenta bude. Takže na jednu stranu jim Trumpovci neodpověděli a nedodali fotku na jízdenku, na druhou stranu jim odpověděli a dodali fotku na ochranný obal…? To je nějaké zvláštní. Zatímco ty tiskové zprávy čtu, můj vnitřní indikátor skepticismu ukazuje zhruba tak 9 z 10 a ručička se občas chvějivě pohne k desítce. Jestli ono to celé nebude spíš tím, že Donald Trump získal ve Washingtonu D.C. nějaká 4 % hlasů a městští konšelé mu to chtějí dát tímto (poněkud dětinským) způsobem najevo. Mám takový pocit, že nejtěžší úkol nastupující administrativy nebudou ani vztahy s Ruskem, ani vztahy s Čínou, ale vztahy s vlastní federální byrokracií, která se ve Washingtonu koncentruje. Je sice povinna vykonávat příkazy nadřízených, ale je na ní, jestli je bude vykonávat nadšeně, lhostejně nebo po vzoru dobrého vojáka Švejka. První možnost je tentokrát zcela vyloučena a Trumpův tým bude rád, dosáhne-li té druhé.
Inaugurační ceremonie bude letos kratší než při minulých příležitostech. Bude trvat hodinu a půl, zatímco zvykem bývaly dvě hodiny a více. Rovněž tradičních inauguračních plesů bude méně než dřív. Inaugurační plesy mají tradici už od dob George Washingtona, ale neexistuje žádná zvyklost, kolika z nich se prezident má účastnit osobně. Barack Obama jich navštívil deset. Donald Trump se rozhodl pro tři a komentoval to slovy, že inaugurace není korunovace a že na něj už první den čeká dost práce. (Osobně to považuji tento rozchod s tradicí spíše za dobrý. Čím více času tráví hlava státu ceremoniemi, tím méně jej má na skutečné vládnutí. Jenže mocenské vakuum neexistuje, takže po tu dobu za ni vládne nějaký moderní ekvivalent kardinála Richelieu, zvaného “šedá eminence”.) Kromě oficiální zábavy se chystá i zábava neoficiální, protože se odhaduje, že protestovat proti novému prezidentovi dorazí zhruba 200 000 lidí. Největší mediální pozornost připoutal tzv. Pochod žen, jehož součástí je i Pussyhat Project: jeho účastnice budou mít na hlavách ručně pletené čepice z růžové vlny. Co je pussy, to už nám vysvětlili z Hradu, takže překládat to nemusím.

Zakladatelky Pussyhat projektu.

Bude to tedy zajímavý pátek! K předání moci dojde oficiálně v 18.00 našeho času. Kdo by se chtěl dívat na přímý přenos, seznam možných streamů najdete zde. Může to být i příjemnější než osobní účast, meterologové totiž Washingtonu, D.C., předpovídají déšť.
Hudební epilog Antonín Dvořák a jeho Novosvětská. V Americe si jej chtěli nechat téměř za každou cenu. Vrátil se do Čech, které miloval.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.