Následující mapa ukazuje, jak to bylo s poměrem “Ano/Ne” v jednotlivých provinciích Turecka. Čím hlubší červená, tím silnější odmítnutí Erdoğanových reforem, a čím hlubší modrá, tím silnější souhlas. Jak vidíme, existují dvě oblasti odporu vůči turecké cestě k autokracii: západní a jižní pobřeží, které je zvyklé na každodenní styk s evropskými turisty a za desítky let tohoto kontaktu se samo značně poevropštilo. A jihovýchodní “růžek” s převahou etnických Kurdů. Střední Anatolie a pobřeží Černého moře je ovšem Erdoğanova země. Tyto oblasti byly dříve řídce osídlené, ale vysoká porodnost mezi věřícími Turky (a nízká porodnost u sekularizovaných Turků ze západního pobřeží) vedla k tomu, že nabyly v politice rozhodujícího vlivu. Turecká populace vzrostla od roku 1930 více než pětinásobně – ze 14 milionů na 80 milionů lidí. Většina tohoto přírůstku byla právě v konzervativní venkovské Anatolii. Tento vývoj se stal pro Atatürkovu sekulární republiku nakonec osudným.

Růst turecké populace od roku 1930.

I ten Istanbul, který býval kosmopolitním přístavem, se skrze masivní imigraci venkovských Turků z Anatolie posunuje někam jinam. V referendu sice město Istanbul hlasovalo proti, ale rozdíl byl velmi těsný – 49/51, když v celém státě to dopadlo 51/49. Konec stručného hlášení. Zde na palubě Pendolina ČD se nedají sepisovat příliš dlouhé traktáty.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.