No dobře, z méně dávné minulosti. Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou, 24. října 2013.

Vážení čtenáři, necítím se na podrobnou analýzu voleb u nás, protože mi k tomu schází ten správný emocionální odstup. Taky jsem někomu fandil, taky mě něco zklamalo, snaha o objektivitu by byla marná. Dění v Německu se přeci jen dá komentovat s chladnější hlavou, než to u nás.

Nicméně bych se s Vámi aspoň rád podělil o tento čtyři roky starý rozhovor s Bohuslavem Sobotkou.

Jít s Babišem? Dopadli bychom jako Nečas.” (aktuálně.cz)

To bylo sepsáno tři dny před minulými volbami.

Pánové a dámy z ČSSD tedy nemůžou říci, že letošní výsledek nečekali. Naopak, jejich předseda to předpověděl až neuvěřitelně přesně; možná přesněji, než sám chtěl. Aktuální volební zisk socialistů skutečně odpovídá zisku ODS na podzim roku 2013, liší se jen o nějakých 16 tisíc hlasů.

Ale přesto do toho tehdy nakonec šli, i když tušili, jak to skončí.

Zajímá mě, kdo sehraje tuto roli letos. Na všechny ty předvolební deklarace o tom, jak s Andrejem nikdy, nevěřím.  Respektive některým jedincům bych to i věřil, ale celé politické scéně nikoliv. Na novou volební kampaň nemá nikdo peníze (s výjimkou vítězů), takže nějak se dohodnout musejí.

V novinách se hodně kalkuluje s možnými koalicemi a různě se sčítají zisky jednotlivých stran, ale považuji za pravděpodobnější, že takhle čistě po stranické linii to nepůjde. K instalaci nové vlády – podle mého názoru – dopomůže i několik přeběhlíků. To u nás není nic neslýchaného.

Z osobní perspektivy: socialisté kompletně vyklidili Moravskoslezský kraj. Dříve to byl rudý koutek republiky. Nyní se v mé rodné Ostravě mohou pochlubit celými 8,44 procenty hlasů. (Maximum dosáhli v roce 1998, pod Zemanem: 40,07 % procenta.) Teď už se dá říci, že sociální demokracie nemá žádný silný region. STAN má Liberecký kraj, TOP09 Prahu, lidovci Zlínsko. ČSSD mívala Ústecký kraj a Ostravsko; not anymore.

Mimochodem, když se podíváme trochu na sever. Polská sociální demokracie ve volbách na podzim 2015 získala 7,55 % hlasů a nedostala se do Sejmu (polská levice je totiž koalice a pro koalice platí v Polsku limit osmi procent). Od té doby ještě poklesla, aktuální výzkumy veřejného mínění jí přisuzují 3-6 % . Pád polské sociální demokracie probíhá po dost podobné křivce, jako té naší. V roce 2001 získala ještě celostátně 40 % hlasů a vytvořila vládu.

Na místě našich socialistů bych osud jejich polských kolegů bral vážně. Na rozdíl od Poláků zasednou v poslanecké sněmovně, protože přeskakovali nižší, pětiprocentní laťku. Ale nikde není psáno, že to tak dopadne příště.


Hudební epilog

Soudím, že se potřebujeme trochu zklidnit.


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.