Die Welt pokračuje v rozkrývání špatných poměrů u berlínské policie. Do rukou novinářů se dostal písemný záznam z interní porady policejního vedení. Ozývají se další svědci. Minulý text “Nepřítel ve vlastních řadách” je podle všeho jen začátkem skandálu. Ve čtvrtek večer se na stránkách WELT+ objevil další článek “Es ist wie im Knast. Es herrscht das Recht des Stärkeren“, čili “Je to jako ve vězení. Vládne právo silnějšího.” V něm se nachází nová série odhalení. Předmětem článku je interní zpráva berlínského policejního velení, záznam z porady proběhlé v srpnu 2017. Je z ní patrné, že o závažných problémech na tamní policejní akademii jsou šéfové policie informováni již dlouho. Článek zmiňuje například následující:
  • hrubé a pohrdlivé chování nových studentů vůči ženám,
  • nedostatečné znalosti němčiny, neschopnost komunikovat,
  • nedostatky v profesionální etice,
  • mnoho nových studentů je neschopno plavat a neochotno se to učit, někteří se dokonce odmítají i sprchovat jinak, než oblečení (WTF – poznámka MK),
  • profesionální použitelnost studentů v období postního měsíce ramadánu je nejistá.
Aktuálně činí podíl studentů s “migračním pozadím” (tj. aspoň jeden rodič nenarozen v Německu) na berlínské policejní akademii cca 30 %. Seznam stížností, uvedených v uniklém papíru, se zas tak moc neliší od toho, co zmiňuje dnes již proslulá audionahrávka. Mezitím se redakci Weltu ozvali další svědci, vesměs anonymně. Mohli jsme se tak dozvědět například toto:
“Špatné zprávy neberou konce. Případ Anise Amriho (atentátník z loňského předvánočního trhu, poznámka MK) byl naprostým selháním a mám podezření, že některé věci se raději ututlaly. Měli jsme lupiče přímo v policejním prezidiu – vlezli do budovy a kradli, aniž by si toho někdo všiml. Poměry na akademii příšerné, nedá se to dál snášet.”
Případně:
“Máme nejhorší míru objasněnosti trestné činnosti v celém Německu, nárůst trestné činnosti o 15 %, na některých místech Berlína už se dealeři drog ani neobtěžují schovávat svoji aktivitu.”
Nebo:
“Jsou i turečtí a arabští studenti, kteří se snaží mluvit německy, ale ti to mají těžké. Měli jsme případy, že mezi Turky a Araby byly takové konflikty, že spolu odmítali sedět v jedné třídě. Jak je pak máme nasadit do praxe?”
Nebo:
“V kantýně jsou poměry jako ve vězení. Všichni se rozdělují ke stolům podle národnostního původu. Tamhle Arabové, tamhle Turci, Rusové, Poláci, nakonec si nějak sedneme i my. Při vydávání jídla se předbíhá, vznikají z toho rvačky, vládne právo silnějšího. Hází se jídlem, uklízečky jsou obtěžovány a šikanovány. Ztrácí se nám vybavení.”
A nakonec:
“Každý nad pětatřicet, koho znám, přemýšlí o předčasném důchodu. Drží nás tu jedině to, že musíme platit hypotéky.”
Případu se chopila opoziční FDP, která si stěžuje na to, že už dříve měla sjednánu schůzku se zástupci policejních odborů, ale ta byla “shůry” zase zrušena. Její poslanec Marcel Luthe komentoval situaci slovy:
“Vyjádření Klause Kandta (policejní prezident města Berlína, poznámka MK) jsou čirý výsměch. Ještě jsme od vedení berlínské policie nezažili nic jiného, než zapírání problémů.”
Opoziční strany nyní požadují zvláštní zasedání městských orgánů, na kterém by se všechna podezření začala prošetřovat. (článek) Tak se zdá, že tohle už pod koberec zamést nepůjde. Bohužel se obávám jiné možnosti: že se z těchto událostí stane nová společenská norma. Němci už si zvykli na spoustu věcí, které by jejich rodičům přišly neuvěřitelné. Například na to, že úřady ztratily přehled o cca půl milionu odmítnutých žadatelů o azyl, kteří se možná nacházejí, možná nenacházejí na území Spolkové republiky. Stejně tak si postupně mohou zvyknout, že “nový policista” hází knedlíkem, šikanuje uklízečku, neumí sepsat hlášení v němčině a má za bratrance drogového bosse z podsvětí. Nakonec to tak chodí v nezanedbatelné části světa, že?
Hudební epilog Popisy podivných poměrů u berlínské policie mě přiměly vzpomenout si na toto video. Doufám, že takto nebude vypadat budoucnost celého Berlína. Jenže zároveň moc nevěřím aktuální rudo-rudo-zelené koalici, že takovému vývoji bude účinně bránit. A bez zmíněné účinné obrany se tam poměry časem dostanou samy.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.