Finské hlavní město – po dlouhých rozepřích – řeklo projektu “ne”. Hlavou projektu byla místní konvertitka Pia Jardi. Pokusy o výstavbu svatostánku pro 1200 věřících se táhly zhruba dva roky. Podle přípravného výboru měla megamešita bránit radikalizaci finských muslimů a působit jako důležitý prvek jejich integrace do společnosti. Skeptici to ovšem viděli jinak. Financování projektu – pěkných 140 milionů € – přislíbila bahrajnská vláda a detaily zůstávaly zamlžené. V Perském zálivu se vyznává spousta netolerantních podob islámu a s náboženskými centry, financovanými z ropných šajchátů, je ve zbytku světa dost špatných zkušeností. Finská ministryně vnitra Tarja Mankkinen označila megamešitu za potenciální bezpečnostní riziko. (Mimochodem, ta vizualizace na začátku článku, ta se docela povedla, i když pochybuji, že to tak autor zamýšlel. Podívám-li se na ni, vidím nikoliv duchovní stavbu, ale “fabriku na víru”, což asi taky má být.) Na včerejším zasedání plánovací komise helsinského magistrátu byl projekt jednohlasně odmítnut, čímž v Helsinkách končí. Je zajímavé, že návrh na odmítnutí formulovala členka strany Zelených. Paní Jardi se však nevzdává a ohlásila úmysl vybudovat svoji “Oázu” (tak se projekt oficiálně jmenuje) v nějakém jiném finském městě. Zamýšlená mešita přitom byla už v Helsinkách kritizována jako příliš velká. Její kapacita značně přesahovala rozměry běžných skupin, které se v Helsinkách scházejí k modlitbám. Jak by taková stavba měla fungovat v menších finských městech, kde je vyznavačů Alláha ještě podstatně méně, těžko říci. Ale možná její bahrajnští fundátoři počítají s tím, že časem bude ve Finsku muslimů výrazně více. Ostatně – to bývá logický cíl každé misijní činnosti, ne?
Hudební epilog K megamešitě dnes doplníme megazáznam všech sedmi Sibeliových symfonií.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.  

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.