“Londýnská univerzita odmítla na svém kampusu konat konferenci o lásce a sexu s roboty, kvůli obavám z teroristického útoku islámských extremistů.” Zdroj: Daily Mail. Případně International Business News, pokud je na vás DM moc bulvární. Bez obav, nejde o fake news. Samotní organizátoři se k tomu na svých stránkách vyjádřili s tím, že nové místo konání bylo rozesláno zašifrovaně. Ale Daily Mail u mě vede v tom, jak pěkně zformuloval ten titulek. To jim opravdu jde. I bulvár vyžaduje od svých tvůrců jistou kreativitu, možná dokonce více, než seriozní zprávy.
Pár poznámek. 1. Jeden z organizátorů, Adrian David Cheok, řekl novinám, že výhrůžky vycházejí z toho, že v islámu je sex s roboty zakázán. Herr Gott, pravím já, to musel prorok Muhammad notně předběhnout svoji dobu. 2. Tak nějak mám pocit, že toto není rok 2017, jak jsem o něm snil při čtení scifáren Arthura C. Clarka za ponurých zimních večerů, když jsem byl adolescent. Tehdy jsem měl za to, že nás budou mocné rakety vynášet k Měsíci a ještě dále. Místo toho máme jakousi podivnou dvojkolejnost. Na jedné straně se ten vědeckotechnický vývoj opravdu docela “rozjel” (v tuhle chvíli připravují na mysu Canaveral novou raketu Falcon Heavy k prvnímu startu), na druhé straně čím dál početnější (protože plodnější) podmnožina lidstva vzala tvrdou odbočku zpátky do středověku a nebude spokojena, dokud ten zbytek nestáhne s sebou. Aby to jednoho dne neskončilo tak, že racionálnější část našeho druhu odmigruje do vesmíru a Zemi zdědí ti druzí, kteří uprostřed trosek podobných Aleppu povedou krutý a nekonečný boj o to, jestli před čtrnácti stoletími byl v právu Umar nebo Alí. Tak tedy ten optimističtejší obrázek:

Falcon Heavy před startem

Apropos Měsíc a Mars. Zima, absence kyslíku, málo vody, pronikavé ionizující záření, neplodná půda apod… ale jednu výhodu takové lokace mají: nemůžou tam odnikud dorazit miliony nových Měsíčňanů a Marťanů na gumových člunech a začít vznášet různé požadavky na hostitele. Osobně těm přípravám na kolonizaci dalších planet – jen s trochou nadsázky – říkám “Plán B pro budoucí generaci”.
Hudební epilog Pokud jde o proroky a vesmír, napadá mě jedna dobrá kombinace.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.  

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.