“Londýnská univerzita odmítla na svém kampusu konat konferenci o lásce a sexu s roboty, kvůli obavám z teroristického útoku islámských extremistů.”

Zdroj: Daily Mail. Případně International Business News, pokud je na vás DM moc bulvární.

Bez obav, nejde o fake news. Samotní organizátoři se k tomu na svých stránkách vyjádřili s tím, že nové místo konání bylo rozesláno zašifrovaně. Ale Daily Mail u mě vede v tom, jak pěkně zformuloval ten titulek. To jim opravdu jde. I bulvár vyžaduje od svých tvůrců jistou kreativitu, možná dokonce více, než seriozní zprávy.


Pár poznámek.

1. Jeden z organizátorů, Adrian David Cheok, řekl novinám, že výhrůžky vycházejí z toho, že v islámu je sex s roboty zakázán. Herr Gott, pravím já, to musel prorok Muhammad notně předběhnout svoji dobu.

2. Tak nějak mám pocit, že toto není rok 2017, jak jsem o něm snil při čtení scifáren Arthura C. Clarka za ponurých zimních večerů, když jsem byl adolescent. Tehdy jsem měl za to, že nás budou mocné rakety vynášet k Měsíci a ještě dále. Místo toho máme jakousi podivnou dvojkolejnost. Na jedné straně se ten vědeckotechnický vývoj opravdu docela “rozjel” (v tuhle chvíli připravují na mysu Canaveral novou raketu Falcon Heavy k prvnímu startu), na druhé straně čím dál početnější (protože plodnější) podmnožina lidstva vzala tvrdou odbočku zpátky do středověku a nebude spokojena, dokud ten zbytek nestáhne s sebou.

Aby to jednoho dne neskončilo tak, že racionálnější část našeho druhu odmigruje do vesmíru a Zemi zdědí ti druzí, kteří uprostřed trosek podobných Aleppu povedou krutý a nekonečný boj o to, jestli před čtrnácti stoletími byl v právu Umar nebo Alí.

Tak tedy ten optimističtejší obrázek:

Falcon Heavy před startem

Apropos Měsíc a Mars. Zima, absence kyslíku, málo vody, pronikavé ionizující záření, neplodná půda apod… ale jednu výhodu takové lokace mají: nemůžou tam odnikud dorazit miliony nových Měsíčňanů a Marťanů na gumových člunech a začít vznášet různé požadavky na hostitele.

Osobně těm přípravám na kolonizaci dalších planet – jen s trochou nadsázky – říkám “Plán B pro budoucí generaci”.


Hudební epilog

Pokud jde o proroky a vesmír, napadá mě jedna dobrá kombinace.


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.