Dostal jsem asi deset dotazů, co si myslím o té brněnsko-chorvatské inscenaci, ve které Ježíš znásilňuje muslimku. Míněna je samozřejmě tato legrácka. Podle slov ředitele ND Brno, cituji:
“Jedná se o scénickou esej, přemýšlení o velmi podstatném tématu, kterým je střet evropské a muslimské civilizace a co z toho plyne.”
Původně jsem to nechtěl komentovat, ale když si tedy přejete znát můj názor na režiséra a jeho umělecký záměr, zde je. Výjimečně nikoliv v podobě záplavy slov, ale podtitulku pod obrázkem.

Nakresli mi Mohameda! Aspoň maličkého! 

Toť se ví, že nenakreslí. (Mimochodem, francouzské slovo mouton, beran, se používá i pro tu část gilotiny, na níž je namontováno ostří.) Za prvé by na něco takového v pokrokovém městě, jako je Brno, nedostal žádnou dotaci. Spíš by proti němu vyrazili demonstranti. Za druhé by tím podstupoval reálné riziko, že k přemýšlení o velmi podstatném tématu střetu evropské a muslimské civilizace přispěje vlastní hlavou, scénicky oddělenou od trupu. Existuje pořekadlo, že váš pravý pán je ten, koho nesmíte kritizovat. Z tohoto hlediska už víceméně celý svět sklonil šíji před blýskavou čepelí džihádu. Tomu se nesměju, to je pochopitelný strach. Ale jak vidíme, vždycky k tomu jde být navíc ještě totálním pokrytcem.
Hudební epilog Z časů lepšího divadla, které mimochodem fungovalo bez dotací. Update 25.4.2018 ve 13.30 Při své poznámce, že divadlo fungovalo bez dotací, jsem se zběžně podíval jen na samotné divadlo Globe. Štefan Švec mě však upozornil, že v “dotačním režimu” fungovali samotní herci. Shakespearova herecká společnost, The King’s Men, dostávala podporu od krále.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.