Bulharský premiér Borisov naservíruje účastníkům summitu EU jídlo z bulharských hypermarketů.

Drobná a zábavná zpráva ze země mých otců. Bulharsko je značně nespokojeno s dvojím standardem kvality potravin v EU a tlačí na řešení věci v Bruselu. Aby se celá záležitost stala trochu zřetelnější, nařídil premiér Borisov, že při summitu EU ve dnech 16. a 17. května 2018 dostanou lídři zemí EU catering z hypermarketů, tedy stejnou kvalitu, jakou kupuje běžný bulharský spotřebitel.

“Uvidíme, jak to ocení,” komentoval svoje rozhodnutí Borisov. “Nevěřím, že nějací experti na trh provedli průzkum mezi našimi batolaty a došli k názoru, že mají raději palmový olej než pravou čokoládu.”

Zdroj v bulharštině.

Komentář MK: Vtipné. Bohužel si neumím představit naše bývalé premiéry, že by něco takového udělali. Aspoň ti poslední tři určitě ne… Zároveň drobný důkaz toho, že rovnost páteře a příjmová kategorie spolu nutně nesouvisejí; Bulharsko je mnohem chudší než ČR, ale svoje zájmy je ochotno v tomto případě hájit rozhodněji.


Hudební epilog

Pokud jde o bulharský folklór, tuhle písničku mám nejradši. Bulharští muzikanti ji natočili ve spoustě variant, od klasické až po úplný popík.


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.