První eskalace mezi Íránem a Izraelem na sebe nenechala čekat ani čtyřiadvacet hodin. Update 10. 5. 2018 ve 20.00: Špatně formulováno. Myslel jsem “první eskalace od vypovězení nukleárního dealu Spojenými státy americkými”, ne “první eskalace vůbec”. Příště to napíšu pečlivěji.
V noci ze středy na čtvrtek vypálil někdo* (nejspíš íránské Revoluční gardy) cca dvacet raket směrem k izraelským pozicím na Golanských výšinách. Šestnáct jich údajně dopadlo ještě na syrském území a zbylé čtyři měly být zneškodněny protiraketovým systémem Iron Dome. Izraelci odpověděli bombardováním cílů v Sýrii, do nějž bylo nasazeno 28 letounů a 70 raket. Sýrie hlásí dvacet mrtvých, z toho pět syrských občanů, zbytek jsou cizinci. (Zdroj.) Včerejší noc nebyla první příležitostí, při které napětí mezi Izraelem a Íránem přerostlo v omezené nepřátelské akce. Například devátého dubna dopadlo několik, pravděpodobně* izraelských, raket na leteckou základnu nedaleko Damašku. Izraelci nejspíš nechtějí připustit, aby se v jejich bezprostředním sousedství příliš pevně etablovaly íránské vojenské jednotky. Včerejší akce a protiakce však svým rozsahem překonaly ty dřívější. (Vysvětlivka: * = “pravděpodobně”, “někdo”: tyto rapidně doručované balíčky málokdy chodí s nalepenou adresou odesílatele.) Golanské výšiny jsou malé, ale strategicky velmi důležité teritorium, které do roku 1967 patřilo Sýrii. V průběhu šestidenní války je dobyl Izrael, který je následně v roce 1981 také anektoval. Hodnota výšin, pro které se o ně bojovalo, není v jejich přírodní kráse ani v antických památkách; je v tom, že z nich lze snadno bombardovat nižší kopečky Galileje, která se nachází pod nimi. Kdokoliv drží Golanské výšiny, má v případné budoucí izraelsko-syrské válce významnou výhodu. Nejvyšší horské pásmo, Hermon (cca 2800 metrů) je pak ideální základnou pro odposlech rádiového provozu a umístění radarů.

3D mapa Izraele. Ramat HaGolan = Golanské výšiny

Když jsem byl na matfyzu v prvním ročníku, měli jsme předmět Fyzika pro matematiky, a v něm jsme jednoho dne počítali, jak daleko se z Golan dá dostřelit na případného nepřítele (a potom, že matfyz není praktická škola…!). Přesná čísla už si nepamatuji, ale solidních hodnot dosahovalo i běžné dělostřelectvo, natož rakety. Proto se také Izraelci jednou dobytých Golan pevně drží. I přesto, že zákon o anexi z roku 1981 nikdo jiný neuznal.
Včerejší výměna raket může skončit různě. Nejlepší možná varianta je nulová, proto v ni nevěřím: obě strany si udělaly “průzkum bojem”, shledaly, že druhá strana je připravena, a další akce odloží na neurčito. Varianta kolotoč, již považuji za pravděpodobnější, je cyklická: situace se bude opakovat za pár týdnů znovu. X raket jedním směrem, Y raket (kde Y > X) druhým směrem, pár desítek matek obrečí svoje syny, a tak stále dokola. Nejhorší varianta, kterou pracovně označuji Armageddon, by začala intenzivnější výměnou střel a pokračovala přísunem íránských jednotek na bojiště, pak by se zapojil Hizballáh a jeho odhadovaných 150 000 raket, které prý dostřelí až někam k Tel Avivu… no prostě, Armageddon. Která z variant nastane, to je do značné míry věc rozhodnutí generála Kásima Sulejmáního, velitele zvláštních jednotek Kuds. Tento důstojník velí íránským silám v Sýrii a je považován za jednoho z nejdůležitějších stratégů teheránského režimu, možná dokonce nejdůležitějšího. Sulejmání prý je velmi chytrý; otázka je, jaké má z Teheránu zadání.
Z jiných novinek: Saúdská Arábie naznačuje, že by byla ochotna zvýšit svoji ropnou produkci tak, aby vyvážila výpadek íránského vývozu. Zároveň však tvrdí, že není ochotna jednat “sama“. Kombinace těchto dvou výroků je poněkud nejasná. Na druhou stranu: kdyby teď Saúdi jasně slíbili navýšit produkci bez ohledu na další ropné státy, mohl by se celý OPEC rovnou rozpustit. Tak daleko zatím asi není ochoten zajít ani mladý korunní princ. Jsem zvědav na dnešní noc na Golanech a rád, že nebydlím nikde poblíž.
Hudební epilog

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.