Vyšetřování rozsáhlých manipulací se žádostmi o azyl pokračuje. neoprávněného udělování azylů v Brémách se během měsíce stala poměrně výrazná kauza. Pro Horsta Seehofera, vedoucího politika CSU, který nyní v Berlíně vede spolkové Heimatministerium, jde o velmi nepříjemný vývoj, protože právě on těsně před propuknutím skandálu činnost úřadu BAMF chválil. Dnes oznámila šéfka BAMF Jutta Cordt, že problémy sahají hlouběji do minulosti, než se zprvu očekávalo, a že bude nutno prošetřit osmnáct tisíc rozhodnutí o azylu, vydaných v Brémách od roku 2000. K tomuto účelu byl vytvořen speciální tým sedmdesáti pracovníků. Zpětné prověřování by mělo zabrat zhruba čtvrt roku. Selskými počty tedy vychází, že na prověření jednoho případu budou připadat sotva dvě pracovní hodiny. (Samozřejmě je možné, že si němečtí kontroloři sami uloží extra přesčasy…) Dosavadní sonda skončila 11.května a zabývala se jen 4400 azylovými žádostmi rozhodnutými v Brémách od roku 2013. Celkem 40 % rozhodnutí muselo být revokováno, což je podstatně více, než při kontrolních prověrkách v jiných spolkových zemích, kde činí průměrný počet zmetků cca 5,8 %. Pozoruhodná událost se v této souvislosti odehrála ve vzdáleném Norimberku. Bývalý šéf tamní pobočky BAMF, jistý Manfred Schmidt, se chce preventivně očistit z podobných podezření, jaká padla v Brémách, a tak radši podal disciplinární oznámení sám na sebe.

Předseda FDP Christian Lindner

Předseda liberální opoziční strany FDP, Christian Lindner, požaduje ustanovení vyšetřovací komise, která by se zpětně zabývala migrační krizí roku 2015 a tím, kdo a z jakých důvodů vydal důležitá rozhodnutí – nebo je nevydal, ačkoliv vydat měl. Politický nováček Lindner už loni na podzim zkomplikoval kancléřce život, když poslal k ledu vyjednávání o tzv. jamajské koalici. Tím ji přiměl, aby hledala staronového spojence v sociální demokracii, které musela za souhlas s novým ustanovením velké koalice přepustit dokonce ministerstvo financí. K ustanovení vyšetřovací komise je zapotřebí čtvrtina poslanců Spolkového sněmu. Aktuálně tvoří čtvrtinu 178 poslanců, což by opoziční strany daly dohromady bez problémů. Dokonce i samotné dvě strany FDP a AfD mají v součtu 172 lidí, a AfD by se nejspíš v hlasování přidala k Lindnerovi, už jen proto, aby kancléřce zatopila. Pak už stačí získat jen několik poslanců z jiných klubů. Poslanecká vyšetřovací komise má pravomoc vyslýchat svědky a vyžadovat po ministerstvech a kancléřském úřadě téměř libovolné dokumenty. Mohly by tedy vyjít najevo věci, o kterých se Robinovi Alexandrovi, autorovi knihy Die Getriebenen, ani nesnilo. Teď ovšem záleží na tom, zda Lindner dokáže svůj požadavek opravdu prosadit. Radši by měl, jde mu o jeho vlastní důvěryhodnost v očích veřejnosti. Osobně si myslím, že nestranné a veřejné prozkoumání událostí roku 2015 potřebuje Německo a Evropa jako sůl. To byla událost, jejíž následky budeme zpracovávat ještě léta; a Wir schaffen das se ukázalo jako zatraceně neúčinné a klamné heslo.
Hudební epilog Jak se ty věci mění. Před třemi roky byla za vyvrhele Budapešť.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.