Problémy se dávno netýkají jenom Brém. Nejprve odkaz na článek na Zdroji samotný, jako obvykle:
Zdroj.cz: Z podvodů v azylovém řízení se stal v Německu dobrý byznys
Titulek zvolila redakce, nikoliv já. Stál by za rozvedení do detailů. Na jednu stranu je nepochybné, že do azylového průmyslu míří ohromné množství prostředků. Jenom federální rozpočet vydal v roce 2017 celkem 20,8 miliard eur na azylové a migrační záležitosti, z čehož 6,6 miliardy šlo na úřední náklady a integraci. Pak je nutno připočítat náklady jednotlivých spolkových zemí, což je labyrint čísel sebraných různými metodami, která se tím pádem nedají snadno sečíst a která ani nejsou k dispozici v ten samý čas. Zde je například odpověď sárské vlády na dotaz poslance Josefa Dörra (AfD): milionová zemička Sársko vydala mezi 1.1.2017 a 15.9.2017 na azyl a integraci 71 milionů eur. Část z toho Sársku bude kompenzována z federálního rozpočtu, ale rozhodně ne všechno. Celkové veřejné náklady, vzniklé posčítáním nákladů spolku, zemí a jednotlivých měst, budou tedy nepochybně vyšší než 20,8 miliard eur uvedených výše. Na druhou stranu je zajímavé, o jak malých částkách svědci v případě korupce mluví. Jak to, že se německému lékaři vyplatí riskovat pověst a kariéru kvůli stovce eur za falešnou diagnózu? Takovou výši úplatků pro medicínský personál byste čekali spíše v Moldávii než v Německu, kde jsou lékaři placeni solidně. Možné, i když nepříliš povzbudivé, vysvětlení je to, že natahovat ruku pro “drobné” se vyplatí, je-li takových malých transakcí hodně, třeba deset denně. To už by byla ovšem korupční chobotnice par excellence, horší, než se kterou máme běžnou zkušenost tady v Čechách. Tím nechci říci, že podivné transakce se odehrávaly jen v menších částkách. Například za služby poradenských firem, jako je McKinsey, zaplatil federální úřad v uplynulých letech 55 milionů eur. Údajně měly BAMFu radit, jak “optimalizovat procesy”.

Prošetřované pobočky úřadu BAMF

Aféra začala v Brémách, aktuálně se ale prošetřuje již deset z padesáti regionálních poboček BAMF, které na sebe upozornily statistickými anomáliemi při rozhodování. Problémy se však neomezují jen na aktivitu úředníků samotných. Ministr vnitra Seehofer kritizoval BAMF i za to, jakým způsobem zadává, respektive nekontroluje, zakázky na integrační kurzy, jazykovou výuku apod. Na těchto zakázkách se podílí natolik hustá síť dodavatelů, že je na místě hovořit o azylovém průmyslu; jen pobočka BAMFu v Norimberku rozdělila zakázky mezi 1750 subjektů. Některé úřady zvládnou kontrolovat až deset procent svých dodavatelů, u jiných leží míra dozoru jen kolem jednoho procenta; vůbec tedy není jisté, kolik služeb bylo skutečně poskytnuto v odpovídající kvalitě, případně zda vůbec. Celá záležitost dávno přerostla regionální rozměry a vypadá to, že se stane skandálem roku. Před pár dny podala opoziční AfD návrh na ustanovení vyšetřovací komise k celému průběhu migrační krize za poslední roky. Těžko říci, zda najde nezbytnou podporu; k tomu by potřebovala ještě minimálně FDP a šest dalších poslanců z jiných frakcí. FDP chce něco podobného, ale otázka je, zda bude ochotna hlasovat pro návrh AfD, když veškeré návrhy AfD byly zatím zbytkem sněmu paušálně zamítány. Větší šanci na realizaci má vyšetřovací komise omezující se na téma nepořádků v BAMFu. Tam není proti ani strana Zelených a dokonce ani vládní SPD. Toto je pro ně bezpečnější téma, protože nezpochybňuje celý princip Willkommenskultur, ale pouze jeho technické provedení, a navíc může poškodit CDU/CSU, která ministerstvo vnitra až dosud kontrolovala. Zkušenost říká, že různé impeachmenty, vyšetřovací komise a tribunály skoro vždy odhalí podstatně více problémů, než kvůli kterým byly iniciovány. “Sluneční světlo je nejlepší dezinfekce,” řekl kdysi americký soudce Louis Brandeis; a v tomhle směru se za posledních sto let nic zásadního nezměnilo.
Hudební epilog Německé baroko už asi v klasické hudbě nebude nikdy překonáno.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Případně podporu projektu mé první knihy na HitHit.cz.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.