Alí Bašár, podezřelý z vraždy Susanny F., je o něco starší, než uvedl německým úřadům.

Rozdíl není zas tak velký, ale právní následky toho rozdílu velké jsou. Německo až dosud vycházelo z údajů, které Alí B. sdělil při své žádosti o azyl. A podle nich se narodil v listopadu 1997. Irácké dokumenty však říkají, že skutečným datem jeho narození je 11. březen téhož roku.

Tento osmiměsíční posun je dosti podstatný. Znamená totiž, že v okamžiku spáchání vraždy bylo Alímu B. již 21 let a bude-li odsouzen, dostane trest pro dospělé, což je doživotí, s možností propuštění až po značném čase (nikdy ne dříve než za 15 let, ale u těžších zločinců i více, např. terorista RAF Christian Klar byl podmínečně propuštěn po 26 letech).

Kdyby ještě 21. narozeniny neměl, mohl by být souzen podle stejných pravidel jako mladiství a v takovém případě by dostal maximálně deset let, spíše méně. (Mohl, nemusel – o tom, zda bude mladý pachatel souzen podle pravidel pro mladistvé, rozhoduje příslušný soudce.) U jednadvacetiletého pachatele je však taková možnost již vyloučena.

Obviněný se mezitím k činu přiznal, je tedy pravděpodobné, že si posedí dlouho. Osm měsíců rozdílu mezi fiktivním a skutečným datem narození by mohlo znamenat zhruba deset let ve vězení navíc.


Hudební epilog

Ještě, že tak.


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Případně podporu projektu mé první knihy na HitHit.cz.