Rozkmotřené strany zatím nejeví žádnou ochotu ke smíru. Nejdříve klasicky odkaz na článek na Zdroji.cz:
Zdroj.cz – Spor Merkelové a Seehofera je odrazem rozdělené Evropy
Snad vám, milí čtenáři, přijde, že se poměrům v CDU/CSU věnuji poslední dobou až příliš. Jenže krize důvěry, která může skončit úplnou odlukou Bavorů, je snad vůbec nejzásadnějším procesem, který právě ve vrcholné evropské politice probíhá. Její výsledek ovlivní všechna důležitá témata dneška: dluhy a společné hospodaření v eurozóně,  řešení migračních proudů, soběstačnost kontinentu ve výrobě energie apod. To jsou všechno věci, v nichž se CDU pod vedením Angely Merkel výrazně odklonila od původní konzervativní orientace strany, zatímco CSU zůstala na svých starých pozicích. Současný rozkol je ovocem tohoto odklonu. Dostávám dotazy, zda tu rebelii CSU myslí vážně, nebo zda jde o divadélko před volbami. Myslím si spíše to první, protože vnitroněmecké štěkání dosahuje crescenda, ze kterého už se špatně couvá. Tón značně přiostřil bavorský premiér Markus Söder (51 let), faktický následník Horsta Seehofera, který se snaží mezi sebou a kancléřkou o maximální distanci. Ve Weltu publikoval článek velmi kritický vůči událostem roku 2015, které označuje za “zásadní chybu”. Volá v něm také po “konci poučovací kultury” a “skutečné změně ve věcech azylu” a říká, že Německo potřebuje “konatele, ne kazatele”. Konstatuje, že rozdělovat obavy občanů na “ty dobré” (např. daně a ekonomika) a “ty špatné” (migrace, ztráta kulturní identity) vede k rychlé erozi demokracie. Kdyby šlo jen o článek, nepsal bych o tom; v novinách se toho nakecalo a nakecá. Söder však učinil ještě jeden, o dost vážnější tah, který jeho textu propůjčuje určitou věrohodnost. Sdělil totiž svým spolupracovníkům, že nepozve kancléřku do Bavorska, aby v rámci zemské předvolební kampaně podpořila CSU na závěrečném mítinku. Na tento velký mítink, pojímaný jako lidovou slavnost, vždycky – po desítky let – předseda sesterské CDU tradičně chodíval. Místo Angely Merkel tam ale letos bude vystupovat rakouský kancléř Sebastian Kurz. To je pro kancléřku velká “veřejná ťafka”, ztráta tváře, zvláště když tato informace nějak “záhadně” pronikla do médií. Mimochodem, Markus Söder se od chvíle, kdy v březnu nastoupil na post bavorského premiéra, nenechává s kancléřkou fotit. Na  oficiální návštěvě v Berlíně samozřejmě byl, ale držel se mimo dosah objektivů. Někdy se člověk leccos dozví i z toho, co se nestalo.

Výsledky průzkumu veřejného mínění, červen 2018

Bavory motivuje k setrvání ve stavu vzpoury i skutečnost, že německá veřejnost je v azylových a migračních věcech na jejich straně. Podle nového průzkumu z června si celých 86 % respondentů myslí, že odmítnutí běženci by měli být důsledně deportováni, 69 % souhlasí s tím, aby běženci nedostávali hotové peníze, 62 % si myslí, že je správné, aby příchozí bez dokladů nesměli do Německa vůbec vstoupit. To jsou právě principy, které CSU nyní prosazuje vůči daleko rozvolněnějšímu statu quo, hájenému v Berlíně. Na skutečné lámání chleba ale dojde, vrátí-li se kancléřka z velkého červnového summitu s prázdnýma rukama.
Hudební epilog Kdo si chce užít Wagnera, musí do Bavorska, konkrétně do Bayreuthu – a koupit si lístek pár let dopředu, protože zájem dost převyšuje kapacitu hlediště. Komu stačí Youtube, má jeho “best of” zde.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Případně podporu projektu mé první knihy na HitHit.cz.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.