Rakousko představilo novou jednotku pro ochranu státní hranice. Dnes začalo na hraničním přechodu Spielfeld (Slovinsko/Rakousko) velké cvičení rakouské armády a policie. Jde o přípravu na možné opakování migrační krize z roku 2015, byť třeba v menších rozměrech. Tehdy prošlo přes Spielfeld 187 000 běženců mířících převážně do Německa. V posledních týdnech se situace na Balkáně opět zhoršila. Otevírá se nová migrační cesta přes Bosnu a Chorvatsko, putují tudy Afghánci, Pákistánci, Syřané, Iráčané i Afričané. Na chorvatské hranici došlo ke střetu dvousetčlenné skupiny běženců s pohraniční policií. Amatérské video z Maljevace:
A krátké zprávy bosenské televize TV1:
  Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) v rámci cvičení poprvé veřejně prezentoval novou pohraniční jednotku Puma. Jde o zvláštní policejní útvar o 600 členech, který má být připraven během 24 hodin uzavřít jakékoliv místo hranice. Jednotky, které tvoří Pumu, budou rozmístěny v každé spolkové zemi Rakouska. Slovinská strana proti cvičení protestovala s tím, že se jí nelíbí “forma, místo ani datum”. Původní termín totiž byl 25.6., což je ve Slovinsku státní svátek (Den státnosti). Ministři Kickl a Kunasek (FPÖ, obrana) vyšli sousedům vstříc aspoň v tom, že přeložili akci na dnešek. Načasování cvičení není nejspíš náhodné. Za pár dní se má konat velký summit EU, na němž se budou řešit kritické otázky azylové a migrační politiky. Řekl bych, že Rakousko chce ukázat, že je připraveno na všechny alternativy.
Hudební epilog Ke klidné dopolední práci, made in Austria.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Případně podporu projektu mé první knihy na HitHit.cz.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.