Rakousko představilo novou jednotku pro ochranu státní hranice.

Dnes začalo na hraničním přechodu Spielfeld (Slovinsko/Rakousko) velké cvičení rakouské armády a policie. Jde o přípravu na možné opakování migrační krize z roku 2015, byť třeba v menších rozměrech. Tehdy prošlo přes Spielfeld 187 000 běženců mířících převážně do Německa.

V posledních týdnech se situace na Balkáně opět zhoršila. Otevírá se nová migrační cesta přes Bosnu a Chorvatsko, putují tudy Afghánci, Pákistánci, Syřané, Iráčané i Afričané. Na chorvatské hranici došlo ke střetu dvousetčlenné skupiny běženců s pohraniční policií.

Amatérské video z Maljevace:

A krátké zprávy bosenské televize TV1:

 

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) v rámci cvičení poprvé veřejně prezentoval novou pohraniční jednotku Puma. Jde o zvláštní policejní útvar o 600 členech, který má být připraven během 24 hodin uzavřít jakékoliv místo hranice. Jednotky, které tvoří Pumu, budou rozmístěny v každé spolkové zemi Rakouska.

Slovinská strana proti cvičení protestovala s tím, že se jí nelíbí “forma, místo ani datum”. Původní termín totiž byl 25.6., což je ve Slovinsku státní svátek (Den státnosti). Ministři Kickl a Kunasek (FPÖ, obrana) vyšli sousedům vstříc aspoň v tom, že přeložili akci na dnešek.

Načasování cvičení není nejspíš náhodné. Za pár dní se má konat velký summit EU, na němž se budou řešit kritické otázky azylové a migrační politiky. Řekl bych, že Rakousko chce ukázat, že je připraveno na všechny alternativy.


Hudební epilog

Ke klidné dopolední práci, made in Austria.


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Případně podporu projektu mé první knihy na HitHit.cz.