… aneb dozvuky a dohry minulého týdne. Policie vydala zatykač na třetího podezřelého, iráckého státního občana Farhada Ramazana Ahmada, 22 let. Na rozdíl od dvojice prvních podezřelých je na útěku. Zde foto, je však dva roky staré a od té doby prý změnil účes. Podle saských úřadů může být ozbrojen.

Farhad Ramazan Ahmad

V tomtéž článku na Weltu se dále píše, že ani identita prvních dvou podezřelých, zatčených hned po smrti Daniela H., není ve skutečnosti známa.  Pochyby panují i o jejich státní příslušnosti. Takzvaný “Syřan” byl totiž v září 2015 uznán za uprchlíka pouze na základě údajů, které o sobě sám sdělil. Druhý, “Iráčan”, pak předložil v listopadu 2017 úřadům několik dokladů, které byly posléze laboratorně vyhodnoceny jako falešné (ne jen poupravené původní dokumenty, ale úplná falza). Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer připustil, že úřady se v této souvislosti dopustily “chyb a průtahů”. (Poznámka MK: a nejspíš i v X jiných případech. Koneckonců si Seehofer stěžuje hlavně na nedostatek kvalifikovaného personálu, a ten je všeobecný, takže zasahuje rozhodování po celém Německu. Ale X-1 případů neskončilo mediálně přetřásanou vraždou, tenhle ano.)
Odbočka: co se nejasných identit a věků týče, před soudem ve Flensburgu právě stojí Afghánec, který měl v březnu 2018, patrně ze žárlivosti, ubodat sedmnáctiletou Mireille. Sám o sobě tvrdí, že je mu osmnáct let. Soudní znalkyně však na základě provedených rentgenů ruky a klíční kosti soudí, že je mu podstatně více – minimálně 21, možná až 29 let. Zatím je s ním každopádně nakládáno jako s nezletilým, takže nemáme právo znát ani jeho první jméno, natož příjmení. Je možné, že to soud na základě výpovědi znalkyně přehodnotí.
V pondělí 3.9. večer proběhl v Chemnitzu velký koncert se vstupem zdarma, označený jako akce proti rasismu a nepřátelství vůči cizincům. Počet diváků se odhaduje na 65000. Protestní akce durynského sdružení Thügida byla úředně zakázána s tím, že prostor už je zabrán. Na koncert zval Němce i sám prezident Steinmeier, což se neobešlo bez jisté kontroverze. Jedna z vystupujících skupin, Feine Sahne Fischfilet, je totiž natolik doleva, že byla v minulosti sama sledována meklenburskou pobočkou Úřadu pro ochranu ústavy. (Úřední zpráva ve formátu PDF z roku 2011, skupina je rozebírána na straně 84.) Jedním z důvodů pro sledování bylo, že skupina v roce 2010 zveřejnila na svých stránkách návod na výrobu Molotovova koktejlu, s komentářem “pro účely pouličního odboje”. Také vybírala na koncertech peníze na členy Antify, kteří se dostali do konfliktu se zákonem, nejčastěji kvůli rvačkám s policisty.

Jan Gorkow, zpěvák Feine Sahne Fischfilet

Skupina je vůbec hodně žlučovitá až nenávistná vůči Německu jako takovému, příslušníkům policie apod. V textech jejích písní se to hemží perlami typu “Na nejbližší fízlárnu dohodíš kamenem”, “Dostanete vlastním obuškem do držky”, “Německo je sračka a odpad” atd. (Pro potěšení němčinářů: první textdruhý text, třetí text.) Že by zrovna tahle skupina měla zaštítit společenský boj proti nenávisti … inu, Free Hate, to známe i u nás; pravda, v měkčí, švejkovské podobě typické pro kotlinku. Skoro to vypadá, že existuje nějaká ta “správná, úředně schválená nenávist v souladu se zájmy státu” a pak ta druhá, ta špatná.
Když už jsme u Úřadu pro ochranu ústavy, stále ještě zuří debata o to, zda má AfD sledovat či nikoliv. Ohledně strany jako celku zatím žádné rozhodnutí na spolkové úrovni nepadlo., Dvě zemské mládežnické organizace (Junge Alternative) v Brémách a v Dolním Sasku tomuto dohledu již podrobeny byly a strana na to vzápětí zareagovala tak, že je zrušila. Saská pobočka úřadu už ale sledování strany vyloučila. Členka předsednictva AfD, Beatrix von Storch, vzkázala po Twitteru návštěvníkům výše zmíněného koncertu, že jich “není víc”, jsou “poddaní Merkelové” (Untertanen by se ale dalo přeložit i jako “patolízalové”) a “tančí na hrobech”, čímž rozpoutala klasický tajfun na sociálních sítích. Preferencím AfD události v Chemnitzu měřitelně neuškodily. V posledních měsících se AfD začíná přetahovat o druhé místo se SPD, tu procento, tam procento. Aktuálně jí průzkumy slibují druhé místo. To je ovšem částečně dáno i tím, že nová předsedkyně sociální demokracie, Andrea Nahles, je opravdu špatná volba; ta tu stranu nejspíš pohřbí. Vývoj za poslední rok je také dost zřetelný. Zde jsou průběžné výsledky průzkumů za posledních 8 let. Vyrobil jsem screenshoty, z nichž je patrné, co se za uplynulých dvanáct měsíců stalo.

Preference léto 2017/2018, srovnání

Je vidět, že tradiční velké strany dost ztratily a místo toho došlo k polarizaci na okrajích spektra. AfD narostla skoro na dvojnásobek, ale Zelení, kteří tvoří její politický protipól, také. Prostor pro nějaký kompromis se tím pádem zužuje. Zelení jsou ovšem, na rozdíl od AfD, součástí politického establishmentu, a svoje politické představy dokáží prosazovat daleko účinněji v rámci různých zemských koalic. Ale bez obav, přátelé, řešení celé patálie už je na cestě. Kancléřka Angela Merkel dostala od kamenické starostky oficiální pozvání a přijede město navštívit. Jak se praví v jednom filmu, Mit dem Angriff Steiners wird das alles in Ordnung kommen. Jsem zvědav na následná videa z ulic.
Hudební epilog Lepší jméno písně mi už tam snad skočit nemohlo.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit tím, že si pořídíte Zapomenuté příběhy i s osobním věnováním. Možno je také poslat (aspoň symbolickou) finanční podporu na transparentní účet.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.