Tvrdí to dnešní tištěné pražské vydání Mladé Fronty DNES. Milý čtenáři, upsal jsem se ke krátkému experimentu, tuším čtrnáctidennímu, kdy mi MF DNES chodí zdarma domů. Dnes jsem našel na zápraží první výtisk a v něm tuto zprávu. (Můžete si ji rozkliknout do plné velikosti.) V online vydání iDnes nevidím zatím k tématu nic. Tam je k vidění příběh úplně jiného žánru… tento. Update 18.9.2018 v 11.00 – už je to tam. To, že pražská muslimská obec o radikalizaci Dominika K. věděla a nekontaktovala přitom žádné bezpečnostní složky státu, to mě zas tak nepřekvapuje. Máme v malých českých rozměrech malý, ale jinak kvalitativně ten samý problém, jaký mají v Rusku, Belgii, Francii, Německu či Švédsku v rozměrech velkých. (Vzpomeňte si na dnešní zprávu, až vám zase někdo bude tvrdit, jak je česká islámská komunita bezproblémová.) Samozřejmě, že o té radikalizaci věděli. Nejen tady v Praze, ale v každé mešitě ve světě, do které ti “výbušní cestující” předtím chodili. To salafistické křoví vám nenaroste na bradě přes noc a málokdo má tak železnou sebedisciplínu, aby dokázal před svými souvěrci utajit, že se čím dál více přiklání k násilnému džihádu proti nevěřícím. Autor článku má však pro mlčení zajímavé vysvětlení, kterým se mimochodem dopustil manipulativní žurnalistické prasárny. Zde je příslušná část textu zvětšená. V čem spočívá jeho hřích? V tom, že cizí výpověď, navíc ve věci z principu neověřitelné (důvody, proč člověk něco udělal, nosí v hlavě), uvádí jako fakt typu “Důvodem kolize obou tramvají byly selhavší brzdy na voze linky číslo 1.” I začátečníci brzy zjistí, že pokud píšou do zpravodajství o něčem, co někdo jiný jen tak “per huba” řekl a nedoložil, musejí mezi sebe a mluvčího položit trochu verbálního distancu, aby to nevypadalo, že se nekriticky staví na jednu stranu. Chcete příklady?
  • “Obžalovaný Novák vypověděl, že nikoho nezabil a starou Kučerovou už vůbec ne.”
  • Podle PhDr. Pošuka přistávají mimozemšťani v Josefově každé léto, protože při Brutal Assaultu si jich nikdo nevšimne.”
  • “Guru Mrkwa tvrdí, že už léta žije jen ze vzduchu prosyceného vůní palačinek.”
Takhle to má vypadat, a ne “důvod je prostý”. Autor textu jim (komu vlastně?) přeci nenahlédl do hlav a neshledal, že mluví pravdu, celou pravdu a nic než pravdu. Je to zpráva, nikoliv beletrie. Neověřitelná cizí tvrzení o motivaci toho či onoho jednání se prostě nemají uvádět takovým faktickým tónem.
Hudební epilog Izraelský metal s náboženskými přesahy, ale zpěvačka se nezahaluje. To máme štěstí. Možná jsem už je sem dával, před pár lety. Ale jsou i noví čtenáři.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit tím, že si pořídíte Zapomenuté příběhy i s osobním věnováním. Možno je také poslat (aspoň symbolickou) finanční podporu na transparentní účet.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.