Panama se rozhodla, že lodi Aquarius operující ve Středozemním moři odejme registraci. Aquarius je 77 metrů dlouhá loď, která prvních třicet let své existence pod jménem Meerkatze sloužila Spolkové republice Německo. Začátkem roku 2009 byla postavena mimo službu, pak  přešla do privátních rukou a byla přeregistrována na Gibraltar. V únoru 2016 si Aquaria pronajala francouzsko-německo-italsko-švýcarská nezisková organizace SOS Méditerannée a plavidlo se poprvé vydalo k břehům Libye lovit z vody či z člunů migranty pokoušející se dostat do Evropy. Zdravotní péči na palubě poskytují Lékaři bez hranic. Aquarius patřil k nejaktivnějším lodím neformální flotily neziskovek, křižující kolem afrického pobřeží. Už v lednu 2017, kdy byla loď v akci teprve deset měsíců, se její provozovatelé pyšnili deseti tisíci vylovenými. Po změně vlády zavřela Itálie v červnu z nařízení nového ministra vnitra Salviniho všechny své přístavy pro lodě neziskovek, které Salvini označil za “migrační taxislužbu”. Posádka Aquaria se rozhodla italskou neochotu k otevírání přístavů vyzkoušet v praxi, když ten samý měsíc u břehů Libye nabrala 629 migrantů, Salvini však názor nezměnil i přesto, že se do něj opřel francouzský prezident Macron. Všech 629 osob nakonec vystoupilo na břeh ve španělské Valencii. Dalších dovezených 141 Eritrejců a Somálců v srpnu už Španělé odmítli přijmout. Nakonec bylo Aquariovi povoleno přistát na Maltě a osoby na jeho palubě si dobrovolně přerozdělilo pět evropských zemí. Tou samou dobou gibraltarské úřady ohlásily, že zruší lodi svoji registraci. Aquarius si během čtrnácti dní sehnal novou registraci v Panamě a po zastávce v Marseille se opět vydal k libyjskému břehu. Zde pak dvacátého září naložil jedenáct běženců, které odmítl předat libyjské pobřežní stráži s tím, že v Libyi pro ně není dostatečně bezpečno. Dnes (neděle 23.9.) k nim přibylo dalších 47 osob. Kam se svými pasažéry Aquarius zamíří, není dosud jasné, ale mezitím se ozvala Panama, která sdělila, že Aquariu po necelém měsíci také ruší registraci. To znamená, že loď bude nucena setrvat v tom přístavu, kam připluje, minimálně do doby, než si získá registraci novou. (Nestalo se tak samo sebou, je to důsledek žádosti Itálie.) To nejspíš neznamená úplný konec Aquariovy aktivity. Zemí, které jsou ochotny za mírný poplatek zaregistrovat libovolné plavidlo (tzv. flags of convenience), je dost, například Libérie, Marshallovy ostrovy nebo Svatý Vincenc. Italská vláda však bude jistě vyvíjet protitlak, stejně jako v případě Panamy. S výjimkou Aquaria není aktuálně ve Středozemním moři aktivní žádná loď patřící neziskové organizaci. Svůj úmysl vypravit se sem však ohlásila baskická NGO Salvamento Maritimo Humanitario, která v posledních měsících nákladem 750 000 euro přestavěla bývalou rybářskou loď Aita Mari na záchranné plavidlo.
Hudební epilog Žádnou panamskou muziku jsem nikdy předtím neslyšel, ale nezní to špatně. I ty obrázky jsou pěkné.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit tím, že si pořídíte Zapomenuté příběhy i s osobním věnováním. Možno je také poslat (aspoň symbolickou) finanční podporu na transparentní účet. Také se ukázalo, že jsem byl nominován na cenu Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show. Případným hlasem mě velmi potěšíte. Konkurence = samé těžké váhy, nevím, zda mezi ně vůbec patřím. Ale zabojovat můžu 🙂

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.