Angela Merkel přišla nečekaně  o důležitého spojence.

Volker Kauder je špičkový politik CDU, i když vlastně (úterý 25.9.2018 v 18:00) už vlastně byl špičkovým politikem, teď je jen řadovým poslancem Spolkového sněmu. Po 13 let ale vykonával funkci předsedy poslanecké frakce CDU/CSU.

To je stejná doba, jakou je Angela Merkel u moci, a není to náhoda, Kauderovi se říkalo “pravá ruka Merkelové” už v roce 2005, kdy teprve nastupovala do úřadu. Nikdy se proti ní nepostavil. Jeho hlavním úkolem bylo zajistit, aby poslanci hlasovali v souladu s názorem strany, a to se mu dařilo.

Funkce předsedy poslanecké frakce je volená. Všude jsou ovšem nějaké háčky. Abyste měli představu o kvalitě vnitropartajní demokracie v CDU/CSU ve 21.století: dnes, v úterý 25.9., to bylo poprvé, kdy se o ni ucházel více než jeden kandidát. Až do té doby platilo, že vedení obou stran se shodlo na jednom kandidátovi, toho předložilo poslancům a oni jej potvrdili drtivou většinou hlasů. Jak drtivou? V roce 2013 dostal Kauder 97,4 procenta hlasů. Ještě loni dostal 77,3 procenta hlasů a to už se považovalo skoro za revoluční událost.

Rok se s rokem sešel a byl čas opět volit předsedu frakce. Angela Merkel a Horst Seehofer opět navrhli Volkera Kaudera. Tu se však stalo neslýchané: vynořil se protikandidát, Ralph Brinkhaus ze Severního Porýní-Vestfálska. Svůj úmysl oficiálně ohlásil na konci prázdnin. Kancléřka a Seehofer ve světle této skutečnosti opět jednoznačně podpořili Kaudera.

Nadešel den D, byly přichystány volební zástěny, kancléřka naposledy apelovala na své poslance, ať zvolí Kaudera. Nezvolili. Poměrem hlasů 125:112 vyhrál vyzyvatel Brinkhaus, dva poslanci se zdrželi.

Toto je na poměry německé politiky velká rebelie. Pokud se ptáte, zda to může smést i kancléřku: nevím. Ona má talent přežít nevídaně těžké situace. V politickém manévrování a technice výkonu moci jí podle mého názoru není v Evropě rovno.

Ale protikandidáta Brinkhause před volbou nepodporoval nikdo z vyšších kruhů strany, žádný zemský ministerský předseda apod. Pokud to teď přeci jen vyhrál, znamená to, že nespokojenost s politikou současné GroKo dosáhla mezi poslanci nebezpečně blízko k bodu varu.

“Systém Merkel” má po dnešku o jeden pilíř míň. Zda to byl nosný pilíř – to se teprve ukáže.


Hudební epilog

Německá a cappella skupina Van Canto s příhodnou písní.


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit tím, že si pořídíte Zapomenuté příběhy i s osobním věnováním. Možno je také poslat (aspoň symbolickou) finanční podporu na transparentní účet.

Také se ukázalo, že jsem byl nominován na cenu Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show. Případným hlasem mě velmi potěšíte. Konkurence = samé těžké váhy, nevím, zda mezi ně vůbec patřím. Ale zabojovat můžu 🙂