Přemýšlel jsem nad tím, jakými pravidly takový záměr vyjádřit, a něco jsem sepsal. Jsem ale matfyzák s nedostatkem zkušeností z praktické politiky, která připomíná wrestling v bahně. Zajímal by mě tedy názor lidí z praxe: právníků, ekonomů, politiků. Dala by se následující pravidla obejít, aniž by se vysloveně falšovalo účetnictví? Neměla by nějaké nezamýšlené účinky? (Přestat utrácet nad svoje poměry považujte za zamýšlený účinek.) Pište mi!
Pravidlo 1: Ke schválení deficitního rozpočtu obce, kraje nebo státu je zapotřebí 60 % hlasů zvolených zastupitelů. Vyrovnaným a přebytkovým rozpočtům stačí nadpoloviční většina.Záměr: ztížit tvorbu nových dluhů podobně, jako se úmyslně ztěžuje novelizace ústavy. Jednou vzniklé zadlužení se nedá dalším hlasováním jen tak zrušit. Dává tedy smysl, aby pro něj byl širší konsensus. Zároveň však pravidlo umožňuje dostatek pružnosti, který by “tvrdý zákaz” neumožňoval. Souhlasí-li dostatečná většina s tím, že zadlužit se je dobrý nápad, tak budiž, máte tu pravomoc mít.
Pravidlo 2: Totéž platí pro organizace vlastněné obcemi, kraji nebo státem. Jakákoliv půjčka, kterou si vezmou, musí být schválena 60 % hlasů zvolených zastupitelů.Záměr: zabránit tomu, aby politici začali obcházet pravidlo číslo 1 tím, že přesunou zadlužování z obecního rozpočtu na navázané subjekty. Ve stylu “škrtneme peníze školce a ta si vezme hypotéku na vlastní provoz”.
Pravidlo 3: Byl-li rozpočet konstruován jako vyrovnaný či přebytkový, ale reálně skončil schodkem, musí příští rozpočet tento schodek kompenzovat.Záměr: zabránit tomu, aby si vládnoucí koalice navrhovaly nereálně optimistické rozpočty, o kterých vědí, že je nedodrží, ale kterými by se obešlo pravidlo číslo 1. Nejsem si jist, jak zařídit, aby to fungovalo i ve volebních rocích – tj. aby odcházející administrativa nepřehodila na své nástupce povinnost kompenzovat schodek. Máte nějaké rady?
Pravidlo 4: Dosáhne-li ekonomika ČR v daném kalendářním roce růstu, jsou zadlužené obce, kraje a stát povinny v příštím roce umořit tolik procent svého dluhu, kolik činil růst.Záměr: zajistit, aby se v konjunktuře dluhy splácely, a aby přitom jejich splácení nezpůsobovalo příliš velkou díru v rozpočtech. Vytváření schodků v ekonomicky silných letech považuji za mimořádnou prasárnu a zdá se mi žádoucí, aby fungoval nějaký automatický mechanismus, který tomu bude bránit. Dobrá, to je můj záměr. Nejspíš v němu budou chyby či jiné díry. Jak byste jej opravili či doplnili? Jsem zvědav na vaše komentáře.
Hudební epilog J.C. měl vůči penězoměncům v chrámu jisté námitky. Taky ho pak ukřižovali. V amatérském kolejním představení muzikálu Jesus Christ Superstar jsem kdysi hrál, tuším Matouše, takže je mi ta muzika dodnes blízká.
P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit tím, že si pořídíte Zapomenuté příběhy i s osobním věnováním. Možno je také poslat (aspoň symbolickou) finanční podporu na transparentní účet. Také se ukázalo, že jsem byl nominován na cenu Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show. Případným hlasem mě velmi potěšíte. Konkurence = samé těžké váhy, nevím, zda mezi ně vůbec patřím. Ale zabojovat můžu 🙂