Sicilské úřady obvinily posádku lodi z ilegálního vyhazování odpadu do moře. Aquarius, plavidlo provozované Lékaři bez hranic, má do italských přístavů fakticky zakázaný vjezd, stejně jako ostatní lodi neziskových organizací, které loví migranty u libyjských břehů. Italský ministr vnitra Matteo Salvini vzkázal už v létě posádce Aquaria, že Itálii uvidí “jenom na pohlednicích” a zatím se na tom nic nezměnilo. Zdá se, že italská veřejnost proti tomuto stavu nic nemá – aspoň soudě dle průzkumů veřejného mínění, podle kterých by Salviniho Lega dostala kolem 32 % všech hlasů. Loď bez vlajky, která se momentálně nachází ve francouzském Marseille, však tímto nezmizela z hledáčku italských úřadů. Podle deníku Die Welt obvinila policie v přístavu Catania posádku lodi, že v uplynulých letech celkem 44-krát vyhodila v přístavu přes palubu odpady v celkové hmotnosti 24 tun, například hygienické potřeby, oblečení patřící běžencům či zbytky jídla. Část tohoto odpadu měla být infekční. Ze stejného prohřešku viní Italové i další loď, Vos Prudence. Provozovatelé lodi, Lékaři bez hranic, vydali tiskové prohlášení, že se při likvidaci odpadů vždy drželi zákonných standardů a že se ze strany Italů jedná o pokus zabránit další záchraně životů ve Středozemním moři. Komentář MK: Likvidace lodních odpadů podléhá poměrně přísným regulacím a lodi jsou povinny vést o ní dokumentaci, stejně jako průmyslové podniky na souši. Důkazní břemeno v případě návštěvy inspekce je na straně provozovatelů lodi. Mají-li tedy Lékaři bez hranic pravdu, měli by být schopni příslušné papíry předložit.
Hudební epilog První popěvek, který se mi v této souvislosti vybavil, byl tenhle.
Kromě jiných věcí jsem na Johnnym Cashovi vždycky oceňoval i jeho smysl pro suchý humor.
P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit. Čím? Možno je poslat (aspoň symbolickou) finanční podporu na transparentní účet. Úplně nejvíc mě ale potěšíte tím, že sami sobě či někomu ze svých blízkých pořídíte pod stromeček Zapomenuté příběhy. Můžete je mít i s osobním věnováním. Původní zásoba už skoro došla, ale dotisk z Těšínských tiskáren je na cestě a příští týden dorazí – všechny objednávky budou vyřízeny.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.