Všechny předobjednávky už vyrazily ke čtenářům.

Tak je to tady, druhý díl Zapomenutých příběhů je na světě. Posledních několik dní o mně nebylo slyšet právě proto, že jsem seděl v autorské garáži a podepisoval, razítkoval, balil … Hlásím tedy, že dnes dopoledne jsme odvezli na poštovní depo poslední hromadu zásilek a to znamená, že tento týden by vám měly dorazit všechny objednané knihy. Pokud ne, ozvěte se – ono se opravdu občas stane, že se obyčejná zásilka ztratí.


Rozesílání pěkně zkomplikoval středeční kolaps služby “Podání online” České pošty, přes kterou musejí projít balíky a doporučené dopisy. Tam si naťukáte adresáta, vyberete službu a ono vám to vrátí adresní štítek včetně čárového kódu, kterým jen polepíte zásilku. Tedy teoreticky.

V praxi s tímhle systémem pracuji asi měsíc a až dosud řádně a bez problémů fungoval. Přesně do chvíle, než jsem si k němu ve středu dopoledne sedl s tím, že ty štítky vyrobím a vytisknu. Byl jsem u osmého z cca 130, když se celý systém složil. Zákaznická linka jen krčila rameny: “pracujeme na tom”.

Servery znovu naběhly v pozdním odpoledni, ale ve zdravém stavu zrovna nebyly. I ty nejjednodušší operace typu vložení adresáta měly tendenci generovat nekonečné exceptions místo korektního výstupu. Chyba 404, chyba 500 atd. Málokterá akce se podařila dřív než napočtvrté. Už dlouho jsem neviděl tak rozhozenou webovou službu.

Z výpisů výjimek jsem aspoň zjistil, že zákaznický systém České pošty je psaný v Javě a běží na serveru Oracle Glassfish 3.1.2.2. Ne, že by mi to k něčemu bylo, jenom jsem mohl bušit pěstí do stolu informovaně.

No, nakonec to v noci zase začalo chodit. Ale tomuhle záseku “vděčíme” za zpoždění jeden den. Původně jsem chtěl rozeslat všechny balíky a doporučené dopisy už ve čtvrtek, abyste měli o víkendu co číst. Takhle z toho byl pátek, takže vám dorážejí dnes a později.

Jsem upřímně zvědav na reakce prvních čtenářů. Pište!


Množí se dotazy na třetí díl, zatím spíš nevážně míněné.

Na to můžu říci zcela vážně: pracuji na něm, ale reálně se dá čekat nejdříve za rok v březnu. Přes prázdniny budu mít více času na psaní než teď. Ale nevloží-li se do věci zcela neočekávané okolnosti, měl by příští rok třetí díl skutečně být. Zatím je ale na světě dvojka, tak si ji užívejte 🙂

V e-shopu jsem nastavil možnost objednat si zároveň ZP1 a ZP2. V takovém případě je sleva deset procent. Tenhle princip by měl fungovat i v budoucnu, až bude dílů více – při pořízení všech naráz bude cena výhodnější

Ještě poslední poznámka. Budu muset od 1. května trochu zdražit poštovné za zásilky České pošty. Ještě musím přesně spočítat, o kolik to bude. Důvod je banální, jmenuje se DPH. V případě Zásilkovny to není potřeba, tam byla cena s DPH odjakživa.

Tak, teď si budu muset trochu vydechnout a pak zpátky k politice. Tento týden slibuji aspoň dva články.


Hudební epilog

Pozdrav čtenářům, zejména pak těm ze Vsetína, kde jsem byl nedávno a kde mě rozmazlovali domácí slivovicí a klobásami.