… aneb nějaké tipy na zajímavé YouTube kanály pro čtenáře. Na pozvednutí nálady.

Milí zlatí, patrně nám nastane všeobecná korono-karanténa, takže doma asi v nejbližších týdnech strávíme víc času, než by se nám chtělo. Na druhou stranu, ona je to i příležitost se něco dozvědět a naučit.

Tady máte pár doporučených kanálů, vesměs anglických, ale leckdy jsou tam i videa s českými titulky, případně se tam zas tak moc nemluví. Pokud by to bylo jenom v angličtině, doporučuji zapnout aspoň titulky anglické, k pochycení mluveného slova to pomůže.

Pro menší děti: Watt’s English. První je potřeba zabavit ratolesti, proto je tenhle kanál na čele seznamu. Angličan Steve a kreslená straka Maggie “jedou”. Dost crazy, ale srandou se učí nejlíp. A angličtina je důležitá, nejlíp si na ni zvykat už v dětství. Nic bližšího k univerzálnímu jazyku lidstva nemáme.

Pro fandy pravěku: Primitive Technology. Naprosto neuvěřitelný chlapík z Austrálie, který každý rok odjede kamsi do buše a tam vyrábí věci … z ničeho, respektive ze zcela přírodních materiálů: liány, dřevo, kámen, nasbíraní šneci atd. (z těch dělal vápno!)

Moc se tam toho nenakecá, takže je to kanál vhodný i pro neangličtináře. Získáte úplně jiný respekt k lovcům z buše, ono postavit i provizorní chatrč tak, aby ji nespláchl první příval deště, je technologie. Sice primitivní, ale technologie.

Pro fandy středověku, fantasy a zbraní: Skallagrim. Jak by fungovaly meče z Pána prstenů? Co se stane, vystřelíte-li na kvalitní středověkou helmu z renesanční pistole, popřípadě z něčeho modernějšího? Co nekovové zbraně, jak se osvědčí proti, dejme tomu, meči? Probije kuše plátové brnění? Kolik toho snesou bronzové čepele z antických dob?

Ideální kanál pro každého, kdo chtěl aspoň jednou popadnout obouručák a rozseknout něco odshora až dolů. Tady všechno to ničení, rozbíjení a ostřelování vyzkoušejí za vás.

Pro zájemce o moderní dějiny: The Great War. Velice pečlivě a zajímavě zpracovaná videa o událostech let 1914-1923, dekády, která změnila svět. Kdo udělal co, komu, proč, čím (technologie) a jaké to mělo důsledky… Spousta zapomenutých příběhů, třeba ten o maďarsko-rumunské válce. Archiv je tak obrovský, že to skoro určitě nestihnete zhltnout všechno.

Update 15.3.2020 ve 21.15: Upozornil mne čtenář, že existuje i český překlad kanálu a je pod názvem Velká válka dostupný zde. Konec update.

Pro inženýry, techniky a matfyzáky: 3Blue1Brown. Kanál věnovaný matematice. Není úplně jednoduchý. Absolventi oboru, který měl na VŠ čtyři semestry matematiky, mají výhodu. Nejvíc mě na něm fascinuje zcela jiný pohled na věci, než na jaký jsem byl zvyklý. Tak moc, že jsem si teď dal předsevzetí podívat se aspoň na jedno jejich video denně. Ty animace jsou boží a pro pochopení probíraného tématu úplně skvělé.

Hned jako první mi padla do oka pěkně graficky zpracovaná přednáška o tom, že prvočísla zobrazená v polárních souřadnicích vytvářejí zvláštní struktury podobné “galaxiím”. Hergot, já jsem studoval algebru a teorii čísel, prvočísla byla můj denní chleba, ale tohle mě nikdy nenapadlo. Matematika je prostě krásná.

Pro … já ani nevím koho, asi všechny: Slingshot Channel. Série anglicky namluvených videí od postaršího Němce, který se chechtá jako Drákula a vyrábí podomácku různé vrhací a metací konstrukce ze dřeva a gumy. Jeho fantazie nezná mezí. Napadlo by vás postavit automat střílející tužky takovou rychlostí, že balistická želatina jenom úpí? No, tak jeho to napadlo. A tahle “Double Crossbow” by nejspíš zahnala na útěk i Saladina.


No, to by asi pro dnešek stačilo. Zítra napíšu zase něco o vývoji na virové frontě, včetně aktuálně zkoumaných léčiv apod.

Zavedl jsem teď na e-shopu novou slevu určenou speciálně pro lidi, kteří jsou v lékařem nařízené karanténě, nesmějí tedy ani do práce a nudí se ještě víc než my ostatní. Uplatní se tak, že u pokladny vložíte slevový kupon darekdokaranteny. Sleva činí 30 % na všechno, i na sady knih. Užívejte jej ale prosím opravdu jen pro své známé v povinné karanténě, čestné slovo? (Můžete i pro sebe, pokud jste ji dostali nařízenou.)

Vhodným způsobem dopravy je v současných podmínkách kurýr až domů (PPL nebo DPD), a nepoužívejte raději jako platbu dobírku, protože kurýři se vyhýbají osobnímu kontaktu, jak to jen jde. A ještě jedna drobnost – knihy budu teď odesílat jen 2x týdně, takže to může chvíli trvat.

Diskusní fórum s dalšími tipy od čtenářů najdete zde.


Hudební epilog


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit. Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je přispět na Knihovní fond.

V předprodeji jsou Zapomenuté příběhy 3. Můžete si je objednat se dvacetiprocentní slevou. Očekávané vydání: konec března 2020.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy či Zapomenuté příběhy 2 pro sebe, pro někoho jiného. Sada obou ZP je dostupná se slevou a všechny tři knihy ještě s větší slevou.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k  odběru novinek e-mailem. To je nezávislý distribuční kanál. Jak to udělat? Třeba zde:

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.