Krajina kolem Hodonína bývala centrem velkomoravského státu. Drobný cestopis z návštěvy.

Řeka Morava je dnes v okolí Hodonína regulovaná až až. Pár slepých ramen ještě zbylo, ale její napřímený tok by obyvatelé Velké Moravy určitě nepoznali. Za jejich časů a ještě dlouho po nich (až do 20. století) to byla líně se kroutící nížinná řeka vytvářející všelijaké obloučky a zátočiny.

Takto rovně řeky v nížinách “od přírody” rozhodně netečou

Jeden takový systém říčních ramen ležel nedaleko dnešních Mikulčic. Ostrovy, které v něm vznikly, byly dobrým místem pro stavbu opevněného sídla. Nevíme, jak se ve velkomoravské době jmenovalo, ale byl to docela významný opěrný bod vojenského charakteru. Svého času dokonce historici spekulovali, že šlo vůbec o hlavní město Velké Moravy, ale to se dnes klade o kus dál, do oblasti Starého Města. I tak bylo hradiště u Mikulčic významné a stálo zde, mimo jiné, několik kamenných kostelů. 2500 nalezených a prozkoumaných hrobů ukazuje na vysokou koncentraci obyvatelstva.

Dneska zde nežije nikdo kromě kočovných archeologů, moderní osídlení leží o kus dále u železniční trati, dobrou půlhodinku svižné chůze od hradiště. Je tu ale muzeum s vyhlídkovou věží (ostré schody, uf), ze které získáte aspoň trochu představu o rozložení starého městečka. Místo zaniklých ramen Moravy tu vysázeli pásy trávy ostřice, která vypadá jinak a ukazuje, kudy kdysi voda tekla.

Hlavní budova mikulčického muzea. Inu pěkné, ale tento typ architektury bych čekal spíš v nějakém průmyslovém skanzenu na svém rodném Ostravsku

Nad zemí nezbylo nic kromě náznaků valů. Všechno jsou vykopávky. Nad základy jednoho z kostelů postavili před pár lety krytý pavilon, kam se chodí s průvodcem. Dostanete-li se tam, uvidíte i odkryté hroby velkomoravské šlechty. Na holé kosti svítí umělé světlo – zmrtvýchstání po jiném způsobu…

Určitou záhadou je pár mohutných mužů pohřbených kolem, měli přes 180 centimetrů v době, kdy průměrná výška zdejších mužů činila 162 cm. Možná šlo o příslušníky jiného etnika, třeba vikingy. Jasno by v tom měly udělat testy DNA, které právě probíhají.

Model mikulčického hradiště, Jan Sapák, CC BY-SA 4.0

Podle průvodce byla zdejší opevnění mimořádně mohutná, naprosto nedobytný overkill. Jen o pár minut později hovoří o dobytí pevnosti maďarskými nájezdníky.

“Není to trochu rozpor?” ptám se. – “My si myslíme, že jim někdo zevnitř otevřel bránu.”

Aha, tak tuhle národní tradici si poctivě držíme dodnes.

(Abychom ale nebyli jen melodramatičtí: existuje i alternativní teorie, podle které zdevastovala hradiště povodeň.)


Dnes tvoří Morava státní hranici, ale dřív tomu tak nebylo a za Velké Moravy už vůbec ne. Obě strany řeky k sobě patřily.

Nedaleko od mikulčického hradiště spojuje břehy Moravy nová lávka z roku 2019. V poklidné venkovské krajině působí tak trochu, jako by zde přistálo UFO. To by Svatopluk zíral! (A na tu cenu taky: sto milionů korun.)

Velkomoravská lávka z pohledu blížícího se poutníka…
… a přímo od své paty

Díky tomu může i pěší turista navštívit unikátní kostelík na slovenském břehu, kostel sv. Margity Antiochijské. Je to jediná stojící stavba z hradištního období – buď přímo velkomoravská, nebo “těsně po”. Přesně na rok to určit nejde.

Kostelík sv. Margity Antiochijské

V době naší návštěvy tu probíhá rekonstrukce, objekt je obehnán drátěným plotem a dělníci na něj nahazují novou vrstvu malty (kolikátou asi už)? Nezbývá tedy, než jej zkoumat pouhým pohledem, bez možnosti dotknout se stěn starších než Pražský hrad. Zvláštní pomyšlení, že v době, kdy ten kostelík stavěli, stačily k zápisu letopočtu pouhé tři číslice. A že ta mohutná lípa, která vedle něj stojí, je asi šestkrát mladší.

Na zdech je mimochodem původní technika vidět – nejsou rovné a trochu se boulí. Patrně to mělo pomoci statice stavby. Civilizace je složitý a pomalý proces; i stavět rovné a přitom pevné zdi se museli lidi nějak naučit a nešlo to ze dne na den.


O pár kilometrů dál, stále ještě v jádru bývalé Velkomoravské říše, leží oblast jménem Moravská Sahara. Řeka tu kdysi uložila silné vrstvy písků a vítr z nich udělal duny. Dnes se část písku těží, další část naši předci v 19. století zalesnili borovicovým lesem. Poodhalený zůstává jen pět kilometrů dlouhý pás podél železničního koridoru.

Nálada, která tu panuje, jako by připomínala Krylovo “Morituri te salutant”. Písek a prach a udusaná hlína.

Tady je ovšem království ještěrek, pavouků a dravých ptáků. Lidé tu nikdy nežili. Na přesýpavých píscích, kde je jen málo zdrojů vody, se bydlet nedá.

V příštím díle moravského putování se naopak přesuneme někam, kde se dá bydlet velmi, velmi dobře. Přímo luxusně, hlavně pokud jste zámeckým pánem nebo paní.

Diskusní fórum k příspěvku najdete zde.


Hudební epilog

Autor téhle skladby, Fanoš Mikulecký, se narodil právě v Mikulčicích. Měl takový cit pro místní tradice, že jeho díla nerozeznáte od folklóru.

P.S.: Čtete-li rádi tento blog, můžete autora podpořit. Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je přispět na Knihovní fond.

Právě jsou v předprodeji Zapomenuté příběhy 4. a dorazily i USB disky s nahranými audioknihami.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 pro sebe, pro někoho jiného. Sada všech tří ZP je dostupná se slevou a všechny knihy dohromady ještě s větší slevou.

Pro lidi v karanténě nyní platí slevový kód darekdokaranteny, můžete jej využít i jako dárek pro někoho jiného, kdo dostal karanténu nařízenou. Je to sleva 30 % na všechno, včetně sad knih.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. To je nezávislý distribuční kanál. Jak to udělat? Třeba zde:

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.