Za poslední měsíce se toho stihlo hodně 🙂

Milí čtenáři, zase nastal čas informovat vás o vývoji na poli knižním.

První dobrá zpráva: je hotova audiokniha Zapomenutých příběhů 2. Zatím není na YouTube, protože momentálně nestíhám si hrát s editorem videa. Ale stáhnout a přehrát si ji můžete dle libosti.

Tentokrát bylo zpracováno dokonce 11 ze 13 příběhů, a to opět ve studiích Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Natočili ji herci Tomáš Jirman a Anna Cónová, zvukově zpracoval Bořivoj Wojnar. Díky!

Zapomenuté příběhy 2 (320 kbit) na Uloz.to. (710 MB)

Zapomenuté příběhy 2 (128 kbit) na Uloz.to (338 MB)

Rozdíl mezi oběma verzemi je v úrovni komprese MP3. Větší verze je kvalitnější, ale řekl bych, že rozdíl je pro běžného posluchače na hranici nerozeznatelnosti.


Když už jsme u audioknih, nějakou dobu jsem přemýšlel, jak je distribuovat. Ke stažení jsou zdarma, ale přeci jen by to možná chtělo je mít všechny pohromadě, zvlášť když jich bude postupně přibývat. Nejsou zrovna malé a stahovat si je znova a znova do různých zařízení může být dost nepraktické.

Navíc se blíží okamžik, kdy vyjde první e-kniha k volnému šíření. Slíbil jsem vydávat texty knih v elektronické podobě podle principu “1000 dnů nebo 10000 výtisků” – tj. uplyne-li tisíc dní od prvního vydání knihy, nebo prodá-li se od ní deset tisíc kopií, půjde text (bez obrázků) ven v elektronické podobě zadarmo. I tyhle texty by ale potřebovaly nějaký nosič.

Zkrátka, vycházelo mi z toho, že ideálním řešením je nějaká USB paměť s dostatečnou kapacitou. Jenže jsem zároveň chtěl, aby nebyla úplně obyčejná, a to se ukázalo jako problém. Plnobarevný tisk na USB disky není až tak jednoduché zajistit, řada firem “umí” jen určité modely apod. Tím pádem se tenhle projekt skoro celý rok nehnul z místa.

Až jsem v rodné Ostravě našel jednoho výrobce, který uměl zajistit plnobarevný tisk na všechno možné a nejen to; dokonce měl v nabídce vysouvací USB disky ve tvaru knihy. I objednal jsem testovací sérii a s výsledkem jsem zatím velmi spokojen.

Roztomilá blbůstka navíc – paměť zasunutá v USB slotu červeně svítí, čímž jsou ty levandule opravdu krvavé.

Snad se vám tahle hračička bude líbít stejně jako mně… Kapacita USBčka je 8 GB a aktuálně (22.9.2020) jsou tam přednahrané všechny tři audioknihy, které ukousnou zhruba 1,8 GB. Samozřejmě se dají smazat, pokud byste chtěli.

Paměť USB 8 GB s nahranými audioknihami je k dostání zde


Třetí a poslední novinka dneška – Zapomenuté příběhy 4 jsou vysázeny, a to včetně obrazové přílohy. Teď už se jen dolaďují detaily – předmluva, popisy obrázků apod.

Vypadá to celkově na nějakých 262 stran, z toho třetinu tvoří právě barevné obrázky na konci. To se u ZP3 osvědčilo, dostal jsem spoustu pozitivních ohlasů, tak v té tradici budeme pokračovat.

Aktuální časový plán vypadá takto:

  • 9. října půjdou tiskové podklady do tiskárny,
  • 29. října by měly být knihy vytištěny,
  • 30. října bych je měl přebrat ve skladu a začít rozesílat předobjednávky,
  • to zabere nějaký čas, plánuji strávit víkend balením, možná i pondělí,
  • počínaje 3. listopadem by vám měly předobjednané knihy začít přicházet do Zásilkoven nebo domů.

Do toho všeho může samozřejmě zasahovat doba covidová, kdo ví, kdy kdo skončíme v karanténě. Ale ani ta není koneckonců na věčnost 🙂

Předprodej stále běží a bude běžet až do 30. října ráno. Chcete-li tedy ještě využít dvacetiprocentní slevy, můžete zde:

Zapomenuté příběhy 4 – předprodej

V košíku bohužel nejde míchat předobjednávky a běžné objednávky. Je to omezení zdejšího softwaru, se kterým nic nenadělám. Pokud byste chtěli k předobjednávce přihodit ještě něco, třeba jinou knihu nebo USB disk, optimální postup je následující:

  • zvolit u předobjednávky platbu “Bankovním převodem”, ale neprovádět hned platbu,
  • do poznámky napsat, co tam ještě chcete přidat,
  • já si ji přečtu a ozvu se zpátky e-mailem, jaká bude celková cena,
  • pak teprve pošlete platbu,
  • pokud byste ode mne nedostali žádné informace během 2-3 dní, ozvěte se, prosím. Je možné, že jsem poznámku nechtěně přehlédl.

Toť odsud zatím vše. Jsem zvědav, jak bude koncem října vypadat autorská garáž. Její standardní kapacita je jedno osobní auto, což na zásobu pěti různých knih ještě stačí, ale tak tak.


Hudební epilog

Na aktuální téma – pobavilo!