Co se seběhlo nového v knižní tvorbě.

Vážení a milí, dlouho jsem nic nepsal o tom, jak se daří či nedaří knihám. Je tedy na čase prozradit nějaká tajemství.


V průběhu loňského podzimu se podařilo natočit audioknihu k Zapomenutým příběhům 3. Dílo opět vzniklo ve studiu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Text čtou herci Tomáš Jirman a Anna Cónová. Se zvukem a střihem si vyhrál náčelník Netopýří ucho, civilním jménem Bořivoj Wojnar.

Stahovat audioknihu ve formátu MP3 můžete zdarma na serveru Uloz.to. Má něco přes půl gigabajtu.

Celkem je do zvukové podoby zpracováno devět kapitol. Jako vždy, audiokniha je určena k volnému šíření, ale pokud byste ji chtěli i v trochu fyzičtější podobě, tak je nahrána i na USB disku “Krvavé levandule”, kde se kromě ní nacházejí i všechny ostatní audioknihy.

Flash disk stojí 250 Kč a zrovna mi dorazilo dalších doobjednaných sto kousků, takže nouze by o něj být neměla.

Audiokniha na motivy zatím posledního dílu série, Zapomenutých příběhů 4, začíná vznikat právě teď, ale zatím je ve velmi počáteční fázi přípravy. S trochou štěstí by mohla být hotova tak v srpnu. Uvidíme.


Dotazy na to, zda bude série Zapomenutých příběhů pokračovat, se množí. Patrně mi nic jiného nezbyde. Tenhle druh publikační činnosti má setrvačnost rozjeté lokomotivy, ke které vás někdo přivázal solidním ocelovým lankem; zkuste přestat běžet!

Ne, dělám si legraci, samozřejmě. Psaní ZP mě baví, i když hledání zajímavých témat je čím dál těžší a donekonečna to dělat nepůjde. Ale pětka už je zhruba ze dvou třetin napsaná, a to včetně početné sbírky doprovodných obrázků. Zatím zpracovaná témata jsou obvyklým mišmašem sahajícím od politiky přes medicínu až po technické vynálezy.

Tak například v kapitole nazvané poněkud syrově Posbírej odpadlé strupy… jsem volně navázal na “neštovičnou” kapitolu Variola vera! z prvního dílu. Tentokrát je to o raných dějinách očkování (variolace a vakcinace). Dočkáte se detailů a souvislostí, které vás určitě překvapí; v některých směrech jsme se od toho 19. století moc neposunuli.

Přihláška do americké antivakcinační společnosti, cca 1900. Zdroj

Zatím chovám nesmělou naději, že by text knihy mohl být nahrubo dokončen někdy v červnu a v půlce září by mohla být z tiskárny venku. V červnu ji také dám do předprodeje. Obálka bude tentokrát bílá, aby tvořila s tou předešlou černou pěkný kontrast, ale čelní ilustraci jsem ještě nevybral.


Poslední, ale důležité téma dnešního příspěvku. Mám na vás, milí čtenáři, takový dotaz.

Před delším časem jsem se bavil s jedním známým a ten mi říkal něco jako “víš, to je škoda, že si některé ty texty z blogu nemůžu přečíst na papíře, i jiným lidem by se to asi líbilo”.

Já na to: “Však si zajdi na web, tam to všechno pořád je.”

A on: “A jak dlouho to tam vydrží? Jakou mám jistotu, že ten blog bude fungovat ještě za deset let?”

Bingo. Tedy nepříjemné bingo, ale stejně dost intenzivní. Stránky Kechlibar.net budou v červenci slavit pět let, zmoudřely tedy už natolik, aby neházely dudlík na podlahu a nerozmazávaly marmeládu po stěnách dětského pokoje. Ale blogy mívají kratší život než jejich autoři a i když nemám v plánu s tímto webem nic zásadního dělat, pámbuví, co bude někdy za deset roků. Třeba jej někdo smaže za mě, takříkajíc z moci úřední. Až příliš mnoho lidí fandí různým restriktivním myšlenkám, tudíž se dají čekat všelijaké zákonodárné iniciativy v tomto směru.

Ano, možná by dávalo smysl sebrat a vytisknout nějaké best of článků za posledních pět let, třeba i s krátkými aktuálními komentáři, jak se od té doby věc vyvinula. Zastoupeny by mohly být i worst of, tedy věci, v jejichž předpovědi jsem se spektakulárně netrefil. Poctivý papír je trvanlivější než digitální pixely a nesmažou vám jej z knihovny na dálku. Vznikl by tak trvalý záznam.

Jenže kdyby o tu knihu projevilo zájem jen pár lidí, byla by to pěkná “čenichovka”. Nerad bych jednoho dne seděl ve své autorské garáži a sledoval najaté stěhováky, jak nakládají celé balíky Sebraných Spisů Vladimíra Iljiče Kechlibara a odvážejí je do stoupy. Na něco takového je škoda papíru, o veškerém tom času stráveném sazbou a korekturami ani nemluvě.

A proto mám dotaz, na který bych od vás, čtenáři, potřeboval odpověď. Abych měl aspoň trochu představu, jak se věci mají.

Kdybych dal dohromady nějaké to “Best of Kechlibar.net” za posledních pět let, dejme tomu v rozsahu do 300 stran a 400 Kč, koupili byste si pak tu knihu?

Knižní podobu "Best of" bych...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Budu rád, když mi do té ankety přidáte svůj názor. Tak tedy zatím aloha a jdu se ponořit do života a díla jistého doktora Jennera, který přišel na to, proč byly dojičky krav v jeho rodné Anglii tak příslovečně krásné.

Neměly na tváři ďobance po pravých neštovicích, proto.

Diskusné fórum ke článku najdete zde.


Hudební epilog

Zajímavý hlas, že?

Úplně před sebou vidím tu starou Anglii. Deštníky, paruky, tvíd, drožky, domky z červených cihel a well, taky ty pravé neštovice v každém slumu, ale která země kdy měla jen kladné stránky? Kdo ví, čeho se na dnešní době budou štítit naši potomci.


P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě přišla zbrusu nová kniha – Zapomenuté příběhy 4.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo USB disky s nahranými audioknihami či sbírku dystopických povídek Krvavé levandule

Pro lidi v karanténě nyní platí slevový kód darekdokaranteny, můžete jej využít i jako dárek pro někoho jiného, kdo dostal karanténu nařízenou. Je to sleva 30 % na všechno, včetně sad knih.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Z tiskárny právě dorazily Zapomenuté příběhy 5 a sbírka textů “To nejlepší z blogu 2015-2020“.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3 a Zapomenuté příběhy 4 pro sebe, pro někoho jiného. Nebo sbírku dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.