Pátý díl série dorazí z tiskárny 15. září.

Tak jsou konečně pohromadě – tedy jednotlivé kapitoly Zapomenutých příběhů 5. Ještě nemám nasbírány všechny obrázky, na což padne dalších několik dní, ale text už je víceméně hotov. Což při mé vrtavé povaze znamená ještě asi pět kol drobných předělávek, ale to už nemusí čtenáře trápit – to potrápí spíš korektory a sazeče 🙂

Na rozdíl od čtvrtého dílu, který byl speciálem orientovaným na téma trestu smrti, se pátý díl vrací k tradičnímu formátu dvanácti navzájem nezávislých kapitol. Skoro nezávislých by bylo přesnější, protože různé drobné souvislosti napříč knihou potkáte, a také souvislostí s dřívějšími díly ZP přibylo. Tak například mě překvapilo, že bratři Montgolfierové, vynálezci horkovzdušného balónu, řešili otázku, jak se dostat do obleženého Gibraltaru – toho, kterému je v Zapomenutých příbězích 3 věnována kapitola “Skála v nesnázích”. A tudíž to určitě překvapí i vás, čtenáře.

Knihu si můžete objednat v předprodeji zde, s obvyklou slevou ve výši 20 %.

Technická poznámka: předobjednávky fungují jinak než regulérní objednávky, nedají se míchat v jednom košíku. Pokud chcete k předobjednávce ZP5 přiložit i jiné knihy, udělejte to takto: nastavte způsob platby Bankovním převodem, napište mi do poznámky, které další knihy chcete a v jakém počtu, a já vám odpovím, kolik to bude celkem stát. Pak můžete zaplatit standardním převodem mezi účty.


Autor: Max Braun, Flickr, CC BY-SA 2.0

Co se termínu týče, tiskárna přislíbila dodat knihy 15. září. Nejsem si jist, jestli v ten moment budu v ČR, ale ten víkend potom už určitě ano. Tím pádem bude balení a rozesílání předobjednávek probíhat nejpozději od 18. září dále. A obvykle to trvá zhruba pět dní.

Hledání zajímavých témat byla tentokrát docela dřina, ve které mi často pomáhala náhoda. Tak například 14. dubna 2021 zemřel ve vězení podvodný finančník Bernie Madoff, což mě pošťouchlo k jeho dávnému předchůdci Charlesi Ponzimu. Tak se zrodila kapitola Falešný čaroděj, která Ponziho strmý let do nebes a ještě strmější pád na tvrdou zemi mapuje. Debaty o očkování zase inspirovaly kapitolu Posbírej uschlé strupy, která pojednává o variolaci a vakcinaci. A výsledkem několika jízd vlakem mezi Prahou a Ostravou byl příběh první “velké” železnice Liverpool-Manchester, tentokrát pod titulkem Cesta ze železa.

Obrázková příloha je stejně velká jako u ZP4, takže kniha bude zhruba stejně tlustá. Jeden výtisk se ještě do doporučeného dopisu vejde, u dvou je to malinko nejisté; tam bude rozhodovat každý milimetr. Stejně více doporučuji Zásilkovnu nebo PPL, protože mám zkušenost, že tam vzniká nejméně problémů. Ty jejich systémy trasování zásilek jsou přátelštější.


Co se plánů do budoucna týče: letos bych rád ještě vydal “best of” z blogu za prvních pět let jeho existence, a to včetně komentářů z dnešní perspektivy. On ten vývoj na světové scéně je takový, že si nejsem jist, zda nějaké blogování bez úřední licence bude za dalších pět let vůbec dovoleno, nebo zda nebude podrobeno technicky neutrálním, ale fakticky velmi restriktivním podmínkám. Bohužel se to v dnešní atmosféře nedá vyloučit; zástup lidí, kteří by s chutí odhodili svobodu projevu do koše výměnou za nějaké sliby lepších zítřků, není zrovna malý.

Další ZP (šestý díl) budou až příští rok, sběr témat opravdu není jednoduchý a najít jich dvanáct nějaký čas zabere. Ale už mě napadá, čeho by se mohly týkat ZP7, tedy ty ještě další. Mohlo by jít právě o speciál na téma svobody projevu, zejména procesů, které ji omezovaly nebo naopak rozšiřovaly. Ono jich bylo hodně a bude zajímavé se o nich dozvědět něco více.


Hudební epilog

Juanes prý nosí černou košili, já v tomto vedru dávám přednost bílému tričku.