Pokud rádi čtete moje komentáře, můžete podpořit tento blog i finančně.


Neposílejte už podporu na účet. Je to proto, že z Facebooku jsem se rozhodl odejít a nechci tam už kupovat reklamu. Nechávám zde odkaz na transparentní účet 2701058992/2010 kvůli průhlednosti: odkaz.

Díky všem za veškerou podporu, která pomohla vybudovat komunitu. Byla důležitá a vážím si jí. Ale dospěl jsem k názoru, že Facebook nemá smysl nadále krmit. Ani penězi, ani obsahem. Chová se čím dál hůře – někde je mez, za kterou je třeba říci „dost“. Za sebe už říkám, že ta moje mez je překročena. Aktuálně běží přechodná fáze, smazání profilů na FB a Twitteru plánuji na 30.7.2019.

Skutečně účinnou formou podpory je nákup knih. Aktuálně (k 8.2.2019) jsou dostupné Zapomenuté příběhy, v předprodeji si už můžete se slevou koupit Zapomenuté příběhy 2, které vyjdou v květnu. Letos počítám ještě s vydáním sbírky textů „Pohledy do minulosti“, a to někdy na podzim.

Ptají se mě někteří čtenáři, co mají dělat, když už jim Zapomenuté příběhy leží doma a obdarovali jimi i své kamarády. Samozřejmě rozumím tomu, že kapacita běžné domácnosti, co se týče dalších výtisků té samé knihy, je velmi rychle dosažena 🙂 Určitě bych nechtěl, aby u vás doma sedal prach na několik exemplářů. Knihy přeci mají být čteny.

Ale mám pro vás jiný tip. Jaký?


Tenhle: Pořiďte pár výtisků do místních knihoven.

V České republice je 6596 knihoven, jejich mapu najdete tady. Veřejné, školní atd. Podíváte-li se na mapu, zjistíte, že nejspíš ve svém okolí pár knihoven máte. Ne všechny jsou k tomu vhodné (odbornou chemickou knihovnu asi ZP nebudou zajímat), ale ty všeobecné ano.

Knihovny mají většinou dost omezené rozpočty na nákup knih a rozhodnete-li se jim darovat pár výtisků, uvítají to. Nejraději mají knihy nové (tj. vydané v posledních pěti letech) a čtivé (doufám, že ZP se kvalifikují – podle reakcí čtenářů snad ano).

Když si najdete místní knihovny a obvoláte je, řeknou vám většinou „ano“ a možná by chtěly i více než jeden výtisk, zvláště ty větší. Pak můžete u mne udělat objednávku příslušného množství kusů. A když mi napíšete, kam mají jít, rád tam vepíšu věnování místním čtenářům. (Nejdřív jim ale opravdu zavolejte. Některé už tu knihu přeci jen mají a další výtisky nepotřebují.)

Tenhle postup má velkou výhodu: zprostředkujete radost ze čtení dalším lidem, které ani neznáte, třeba těm, kdo na nákup nové knihy nemají, nebo musejí zacházet s penězi opatrně. Žáci, studenti, nezaměstnaní, důchodci, mámy a tátové na rodičovské dovolené atd.

A mne, autora, tím podpoříte až-až. Nejen finančně (kdyby jen čtvrtina všech knihoven v ČR měla mé knihy, byla by to krása…), ale i tím, že se s mým psaním setkají čtenáři, kteří by na ně třeba jinak nenarazili. A třeba pak přijdou i sem na blog.

Tak to zvažte, milí čtenáři. Z každé knihovny, která bude mít moje knihy ve fondu, budu mít upřímnou radost.