Pokud rádi čtete moje komentáře, můžete mě jako autora podpořit i finančně. Jak? Libovolným příspěvkem na Knihovní fond.

To je transparentní účet číslo 2701058992/2010 vedený u FIO banky. Z prostředků na něm nashromážděných se nakupují a rozesílají výtisky mých knih do knihoven. Používá se také k natáčení audioknih, které jsou pak uvolněny zdarma k všeobecnému šíření.

(Ano, pokud jej poznáváte – to je ten účet, na který jste dříve posílali příspěvky na Facebookovou reklamu. Dnes už jsem ale Facebook definitivně opustil a vracet se tam nechci. Upřímně tento krok doporučuji každému.)

Pro jednoduchost jsem připravil QR kódy, s jejichž pomocí se platba dá snadno provést, máte-li chytrý telefon. Zde jsou:

Příspěvek 100 Kč
Příspěvek 200 Kč
Příspěvek 500 Kč
Příspěvek 1000 Kč
Příspěvek 2000 Kč

Knihovní fond – otázky a odpovědi

Proč vlastně Knihovní fond?

K tomu je povícero důvodů.

Za prvé máme v ČR velkou síť knihoven (6594 celkem, věděli jste to?). Já sám jsem v ostravských i pražských knihovnách strávil kus mládí, takže je mám rád a považuji je za důležitý prvek české lidové kultury. Menší knihovny, zejména ty obecní nebo školní, mají většinou pro nákup nových knih jen značně omezený rozpočet.

Příspěvkem na knihovní fond zprostředkujete radost ze čtení lidem, které ani neznáte, třeba těm, kdo musejí zacházet s penězi opatrně; ti většinou jako první omezují utrácení za kulturu, i když třeba neradi. Žáci, studenti, nezaměstnaní, důchodci, mámy a tátové na rodičovské dovolené atd.

Mne, autora, tím přitom podpoříte až-až. Nejen finančně (kdyby jen čtvrtina všech knihoven v ČR měla mé knihy, byla by to krása…), ale i tím, že se s mým psaním setkají čtenáři, kteří by na ně třeba jinak nenarazili. A třeba pak přijdou i sem na blog.

Na síti knihoven se mi líbí také to, že je decentralizovaná – nikde nesedí žádný Velký knihovní tyran, který by mohl shora nařídit, že všichni odstraní ze svých polic knihu X či časopis Y. (Doufám, že to tak i zůstane!)

To je příjemný rozdíl proti digitálním velmocem typu Amazonu, Googlu, Twitteru, Facebooku, které shromažďují veškerou kontrolu nad šířením informací v několika málo firemních centrálách. Kdo se chce pochmurně pobavit, může si přečíst něco o tom, jak Amazon svým čtenářům na dálku promazal jejich čtečky Kindle, když nastal právní zádrhel ohledně nakoupených knih. Ironií osudu šlo zrovna o romány George Orwella. Tak přesně tenhle druh imperiální moci považuji za snadno zneužitelný.

Myslím si, že máme-li si uchovat nezávislou informační a myšlenkovou kapacitu, sehrají v tom knihovny ještě významnou roli. A já doufám, že si tu nezávislou kapacitu myšlení uchováme. Kdybych nedoufal, asi bych se na to psaní vykašlal 🙂

Je důležité číst a vybírat si, co čtete, ne jen konzumovat to, co vám předhodí nějaký robot, který se vám snaží hlavně prodat reklamu. A k tomu slouží právě návštěva knihovny.

Mohu ovlivnit, kam koupené knihy přijdou?

Jistě, stačí mi napsat e-mail, nebo dokonce jen poznamenat do poznámky k platbě, kam byste rádi knihy nasměřovali – město, obec, kraj, region… Pokusím se takovému přání vyhovět.

Může se ale stát, že dotyčná knihovna nebude zrovna žádný dar chtít, pak holt půjdou jinam. Vždycky nejdřív kontroluji telefonicky, zda knihovna výtisky přijme.

Jak často se knihy rozesílají?

Zhruba jednou měsíčně, obvykle na konci měsíce. Poprvé se k tomu chystám koncem září 2019.

Na transparentním účtu to poznáte vždy skrze odchozí platbu s údajem o počtu a složení knih, které odešly.

Můžu posílat knihy do knihovny sám, bez využití Knihovního fondu?

Jistě, to byl i můj původní záměr. Stačí si je objednat jako normální objednávku. To je také účinná forma podpory blogu.

Nicméně hodně čtenářů se mi stěžovalo, že s tímto jsou starosti a že by raději jen někam poslali peníze a pustili to z hlavy. Vzhledem k tomu, jak hektická dnešní doba je, to naprosto chápu. Proto jsem se rozhodl zřídit fond a obsluhovat jej sám.

Je nějaká horní mez příspěvku, který mohu poslat?

Veteráni tohoto blogu si budou pamatovat, že v časech Facebooku jsem zastropovával příspěvky na 1000 Kč měsíčně. Z různých důvodů, mj. kvůli tomu, aby nebyla ohrožena nezávislost blogu.

S tříletým odstupem mohu říci, že nikdo nikdy se ani nepokusil jeho obsah tímto způsobem ovlivňovat. Proto si myslím, že omezení pozbylo významu. Pošlete, kolik se vám zachce, od jedné koruny české až do plus nekonečna.

(Musím ale přiznat, že vidět +∞ na výpisu by mě značně překvapilo.)


Loading