Elon Musk převzal otěže Twitteru.
(Ta fotka na samotném začátku článku není tak absurdní, jak vypadá. Jde o ztělesněnou slovní hříčku “Let that sink in”, což může znamenat jak “důkladně si to uvědomte”, tak i “pusťte dovnitř to umyvadlo”.)
Ještě, než se ponoříme do spekulací o budoucnosti Twitteru, měli bychom zmínit jedno jméno, které ve zprávách téměř nenajdete: Kathaleen McCormick. Tato paní s irsky znějícím příjmením je soudkyně státu Delaware, která dala Muskovi v právním sporu Twitter vs. Musk čas do 28. října, aby dokončil transakci v míru; Musk nakonec převzal Twitter 27. října, což nevypadá jako náhoda.
Akcie firmy jsou momentálně stahovány z burzy, což bylo v plánu (SpaceX také není veřejně obchodovatelná), cizí vliv ve společnosti tím ovšem nekončí úplně. Musk nekoupil Twitter jen ze svého rozbitého prasátka, ale část kupní ceny si půjčil u bank. A ty budou samozřejmě chtít, aby firma prosperovala – a to bylo něco, co se jí pod předešlým vedením moc nedařilo. Ekonomicky byl Twitter proti Facebooku vždycky “malá ryba”, i když jeho společenský vliv tomu neodpovídá.
Jediná konkrétní věc, kterou zatím víme o budoucnosti Twitteru, je plán ustanovit moderační komisi s “velmi různorodými názory”, která by rozhodovala ve VIP případech. Je sice osvěžující vidět pro jednou slovo “různorodost” v souvislosti s myšlenkami místo povrchních tělesných charakteristik, ale zároveň je patrné, že tento koncept moc “neškáluje”: VIP se možná dočkají osobního slyšení své věci, ale co s těmi desítkami milionů uživatelů, kteří VIP nejsou? Tam budou muset i nadále do nějaké míry pracovat roboti.
Čímž se dostáváme k otázce, jak budeTwitter v příštích letech vypadat technologicky, o které se v novinách debatuje snad vůbec nejmíň – snad proto, že je o dost obtížnější než rituální rozhořčování nad tím, co kdo zase řekl.
Twitter je technologicky zastaralý. Nepřibývá mu nová funkcionalita, dokonce i ta existující pokulhává (například kvalita videa je otřesná), zato si v posledních letech vymyslel způsob, jak otravovat náhodné návštěvníky – navštívíte-li Twitter bez přihlášení (sám tak činím, neboť svůj twitterový účet jsem zrušil), během pár vteřin vám zobrazí okno přes půl obrazovky, že se máte přihlásit nebo zaregistrovat, a ne každý se toho okna umí zbavit. Je to sice pitomost, ale leccos vypovídající o přístupu teď už bývalého vedení firmy ke zbytku světa.
Část lidí na to zareagovala odchodem na Nitter, alternativní službu, která “vyzobává” obsah Twitteru, aniž by otravovala. Poslední dobou vídám odkazy na Nitter čím dál častěji, což je poněkud varovné znamení pro původní Twitter, ale zároveň i určitý příslib do budoucna: uživatelé pořád ještě mají zájem o to, co se na Twitteru děje, ale štve je konkrétní provedení. S konkrétním provedením by se ovšem dalo něco dělat…
Právě od změny majitele se v tomto směru dá čekat vývoj. Portfolio Muskových firem je všelijaké a sahá od hvězdných (SpaceX) až po podivné (Boring Company, Hyperloop), ale technologicky rozhodně nestagnují; právě naopak, jejich charakteristickým rysem je horečná inženýrská aktivita a snaha přicházet s novinkami. Jednou z Muskových myšlenek je přeměnit Twitter na “X”, zatím nepříliš přesně specifikovanou, ale velmi univerzální aplikaci, která by kromě vykecávání integrovala i řadu dalších služeb (obchody, placení, objednávání k lékaři atd.), jež lidé v každodenním životě využívají.
K tomu budou samozřejmě potřeba programátoři, a dost možná jiní programátoři, než ti, kteří posledních několik let seděli ve stagnujícím Twitteru pod starým vedením a navykli si na stagnaci jako na normální stav věcí. (Twitter už údajně navštívili programátoři z Tesly.) Ale ty možná nebude zase tak obtížné sehnat. V Křemíkovém údolí totiž panuje poslední dobou “blbá nálada”, hodnota řady firem na burze se propadla, neustále se šeptá o tom, že Meta – firma zastřešující Facebook – bude rozsáhle propouštět, určité aktivity osekal i Microsoft. A z toho plyne, že na pomyslném talentovém trhu jsou teď dostupní nějací ti inženýři, kteří by ještě před rokem k dispozici nebyli – ať už proto, že je předešlý zaměstnavatel vyhodil, nebo proto, že si začali hledat nového zaměstnavatele předem sami, dříve, než sekyra škrtů dopadne i na ně. A dost možná jsou někteří ti inženýři i skrytí libertariáni, kterým oktrojovaný progresivismus dnešních IT gigantů tiše vadí.
Z toho by mohl nový Twitter těžit. Osobně jsem zvědav, jakým směrem se nově svobodný pták vydá. Pokud by se aspoň částečně shodoval s tím mým, asi bych se tam zaregistroval znovu. Ale nejdřív to budu pozorovat asi tak rok jen zpovzdálí. Sliby jsou notoricky inflační měna; rozhodující bude realita.
Diskusní fórum ke článku najdete zde.
Hudební epilog
Jak se také dá pojmout vážná muzika.