Jen krátce k situaci kolem Wagnerovy skupiny.
No vida, tak “orchestr” se vzbouřil a nastala Noc dlouhých klarinetů.
Spoléhat se na žoldnéře coby základní útočnou sílu je riskantní. Řada armád světa ochotně zaměstnává kontraktory k výkonu nějakých bočních činností (hlídání skladů, hlídkování v týlu, zpracování dat z průzkumu, příprava jídla), ale udělat z nich “hrot svého oštěpu”, to znamená dát jim prestiž, nechat je podstoupit faktický výcvik bojem a umožnit jim zrekrutování těch schopnějších a přitom bezskrupulóznějších důstojníků, byť třeba z rezervy. Výsledkem je buldok, který se může jednoho dne pověsit na krk vám. Habsburkové se svého času v podobné situaci museli zbavit Albrechta z Valdštejna.
Zprávy, které teď chodí z Rostova a Voroněže, naznačují, že “muzikanti” kontrolují obě města a silnice mezi nimi, a že prozatímní odpor ruských sil věrných Moskvě je neúčinný. Samozřejmě, tady bude mlha války ještě hustější než obvykle, ale přičinil bych k tomu jednu poznámku.
Pořád ještě platí, že válka je logistika a logistika je válka. A ve městech jako Rostov a Voroněž se poslední dobou koncentrovala značná část ruských vojenských zásob, protože jsou to důležité dopravní uzly – dost daleko od Ukrajinou kontrolovaných regionů na to, aby se nedaly zasáhnout HIMARSem, ale dost blízko na to, aby se odtamtud dala zásobovat donbaská a záporožská fronta po železnici.
Pakliže tyto zásoby padly do rukou Wagnerovcům, na nedostatek munice si teď určitě stěžovat nemůžou, a činí to z nich daleko nebezpečnější soupeře, než by se dalo soudit podle pouhého počtu lidí v uniformě. Navíc teď mají motivaci: pokud by tahle vzpoura pro ně dopadla špatně, vítězové se na zajatcích pěkně vyřádí.
Bože, bože, čtu si teď po sobě, o čem píšu; někdy před dvěma lety by mi to nepřišlo ani jako dobrý námět na sci-fi povídku. Moc neuvěřitelné.
Diskusní fórum ke článku najdete zde.
P.S.: Toto vystoupení komika Alexandra Nevzorova je z dubna 2021. Uff, ten se teda trefil.
Hudební epilog
“Pozor na neúplné informace!”