Hrstka informací k nadcházející vánoční sezóně.

Vážení a milí čtenáři,

nadešel prosinec, kdy si řada z vás objednává knížky na e-shopu. Mám tedy pro vás několik drobností k předvánoční sezóně.

Termíny doručení

Zásilkovna a PPL garantují včasné doručení zásilek podaných na depech do pondělka 20. 12. včetně. Můžete tedy objednávat ještě i poslední víkend před Vánocemi a v pondělí dvacátého. V pondělí večer pojedu naposledy na ta depa, zkuste tedy své nákupy stihnout do 20. 12. do 18:00.

Česká pošta negarantuje u doporučených zásilek žádný termín. Balíky do ruky přijímá až do 22.12., tam je garantováno doručení další den. Ale čistě z praxe – doporučil bych také dodržet pondělní termín. Pošťák vás nemusí zastihnout doma.

Celkové doporučení tedy zní: snažte se dokončit své vánoční nákupy do 20. prosince do 18:00.

Zboží a služby

Všech knih je dost. Nejméně je USB disků s audioknihami, aktuálně 79 kusů. To je jediné zboží, které by se teoreticky mohlo vyprodat. Prakticky si myslím, že se to do Štědrého dne nestane.

Osobní věnování mohu napsat kamkoliv. Jedinou výjimkou jsou právě ty USB disky, které jsou moc malé. Problém s věnováním by mohl nastat jen tehdy, kdybych onemocněl. V takovém případě dokážu zařídit aspoň odeslání objednaných knih za pomoci dobrovolníků, ale ti to samozřejmě za mě nepodepíšou.

Pozor na taková ta věnování jako “mému drahému strýci”; když je to takto osobní, asi byste to měli napsat spíš vlastní rukou. Věnování od autora je vhodné psát jménem nebo přezdívkou.

Pokud objednáváte více výtisků od téže knihy a chcete tam věnování, upřesněte v poznámce, do kterého výtisku napsat co. Ušetří nám to telefonování sem a tam 🙂

Dárkové balení vypadá asi takto a stojí 55 Kč.

V e-shopu bohužel nejde nastavit, aby jej bylo možno koupit vícekrát. Pokud potřebujete více dárkových balení v jedné objednávce, napište to do poznámky a dořešíme to separátně.

Platební možnosti

V poslední době se stává, že cca jedna ze dvaceti plateb kartou neprojde. Skončí na bílém obdélníku a peníze se nestrhnou. Je to softwarová chyba v kódu, který není můj a nedokážu jej jen tak opravit.

Tyto záseky vidím v rozhraní e-shopu a pokud se vám to stane, budu vás kontaktovat SMSkou a e-mailem. Nejjednodušší řešení je v takovém případě poslat peníze převodem. Číslo účtu je 214 118 186 / 0300, variabilní symbol je číslo objednávky, částka stejná.

Bankovní převody fungují v současné době spolehlivěji než karty, zejména pokud uskutečníte takzvanou okamžitou platbu (ne každá banka to umí). K převodu v takovém případě opravdu dojde do 10 sekund a ještě jsem neviděl, že by se zadrhnul. (Navíc si z toho nebere poplatky karetní společnost.) Dobře se provádí hlavně pomocí QR kódu z internetového bankovnictví. QR kód k platbě byste měli mít v potvrzujícím e-mailu.

Poslední možností je dobírka, kdy si zaplatíte knihy až při převzetí balíčku, buď v hotovosti nebo kartou. Dobírka funguje v Zásilkovně, PPL i skrze Českou poštu. Je ovšem za přirážku 25 Kč, protože všechny dopravní společnosti za ni chtějí extra poplatek.

Faktury k objednávkám posílám poslední rok a půl e-mailem (šetříme lesy…). Pokud nutně potřebujete papírovou podobu, napište to prosím do poznámky, přiložím vám ji k objednávce. Pěkně orazítkovanou a podepsanou, jak to úřad má rád.

Tak, teď asi víte všechno. Ať se práší za (poštovním) kočárem!


Hudební epilog

Jak praví Evropská komise, jsou různé tradice.

Ta posedlost inkluzivním jazykem je stejně zvláštní. Proč by nekřesťan měl mít alergii na slovo Vánoce? Nakonec i jména dnů v týdnu se v mnoha jazycích odvozují od pohanských bohů, ve které dnes věří jen mizivé procento Evropanů.

Tak třeba Wednesday je ve skutečnosti Odinův den. Už cítíte, jak vás pouhé vyslovení toho slova táhne někam na obětiště k planoucím ohňům? Já taky ne, ale v EK to tak možná za pár let budou vidět.